yavru köpek Uludağ
yavru köpekUludağ Köpek 6a

Uludağ’da donmak üzere olan 4 yavru köpek, Osmangazi Belediyesi’ne bağlı Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekiplerince donmaktan son anda kurtarıldı. Yavru köpekler süt annelik yapması için yeni doğum yapmış başka bir köpeğin yanına kondu.

Osmangazi Belediyesi ekipleri, Sarıalan bölgesinde anneleri tarafından terk edilen ve bölgedeki vatandaşların bakmaya çalıştığı 4 yavru köpeğin imdadına yetişti. Bölgeye giden ekipler, kış dönemindeki zorlu hava şartlarında hayatlarını sürdüremeyecek olan yavru köpekleri Osmangazi Belediyesi Sahipsiz Yaşam ve Tedavi Merkezi’ne götürdü. Donmak üzere olan yavru köpekler, süt annelik yapması için barınakta yeni yavrulamış başka bir dişi köpeğin yanına koyuldu. Yavru köpekler kış aylarını barınakta geçirecek ve havaların güzelleşmesinin ardından tekrar doğal yaşamlarına geri bırakılacak.

yavru köpek 2

Yaralı köpek de tedavi edildi

Osmangazi Belediyesi, Uludağ’da yiyecek bulmakta zorlanan sahipsiz hayvanları beslerken, bölgedeki yaralı ve hasta olan hayvanların da tedavilerini yapıyor. Oteller bölgesine kadar çıkan ve yol üzerine yerleştirilen üç farklı noktadaki beslenme odaklarına kuru mama bırakan ekipler, yolda gördükleri sırtından yaralanmış bir köpeğin de tedavisini yaptı.

yaralı Köpek

Osmangazi Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dilek Yosun, kış dönemi boyunca Uludağ’daki sahipsiz hayvanları besleyip, tedavilerini yaptıklarını ifade ederek, “Kış mevsiminde sahipsiz hayvanların sağlıklı bir yaşam sürmesi ve aç kalmamaları için çalışmalar yürütüyoruz. Beslenme odaklarına düzenli olarak kurur mama bırakıyoruz. Karların yağmasıyla birlikte yiyecek bulmakta zorlanan hayvanlar, beslenme odakları sayesinde karnını doyuruyor. Sosislerin içine yerleştirdiğimiz ilaçlar ile de köpekleri uyuz etkenlerine, pire, kene gibi dış parazitlere ve şerit ile kelebek gibi iç parazitlere karşı koruyoruz. Ayrıca yaralı ve hasta hayvanları da tedavi ederken, kış aylarında hayatlarını sürdüremeyecek olan köpekleri barınağa götürüyoruz. Anneleri tarafından terk edilen yavru köpekleri de donmaktan kurtararak barınağımıza götürdük. Yavrular kışın bitmesinin ardından yeniden doğal ortamlarına bırakılacaklar” dedi.

yavru köpekler3
 
dişi köpek
 
köpekler bakım
 
Facebook Yorumları
İnceleyin:  Bursa Büyükşehir Belediyesi, Kızılay’a 500 bin TL’lik araç alacak