Özel Kalem

Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Op. Dr. Hüseyin Uysal, “Yerelde İyi Yönetişimin ve Roman Vatandaşların Güçlendirilmesinin Teşviki (Romacted)” programında 6 pilot bölgeden biri olduklarını belirtti.

Türkiye Belediyeler Birliği, Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği (AB) ortaklığında yürütülen”Yerelde İyi Yönetişimin ve Roman Vatandaşların Güçlendirilmesinin Teşviki (Romacted)” programı Ankara’da tanıtıldı. Programa Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Op. Dr. Hüseyin Uysal’da katıldı.

“Amaç Roman vatandaşların entegrasyonu”

Kdz. Ereğli Belediyesi olarak ROMACTED Projesi mutabakat zabtı imzaladıklarını hatırlatan Başkan Hüseyin Uysal, “Proje kapsamında ülkemizde Edirne, Konak, Pendik, Şişli, Canik ve bizim ilçemiz Karadeniz Ereğli Belediyeleri de pilot belediyeler olarak belirlendi. Amacımız, Roman vatandaşların sosyal hayata tam anlamıyla entegrasyonu için gerekli tüm tedbirleri hem yerel düzeyde hem de merkezi yönetim kuruluşlarının desteğiyle ulusal düzeyde arttırmak ve ortak olarak çeşitli faaliyetler gerçekleştirmek. Roman vatandaşlarımızın ilçemizde kendileriyle ilgili plan ve projelere etkin katılımını sağlamak.Programın ülkemiz ve ilçemizdeki Roman vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“Projenin asıl sahibi belediyelerdir”

‘Projenin asıl sahibi belediyelerdir’diyen Romacted Program Yöneticisi Ana Oprisan, projenin yerel vatandaşın ihtiyacına göre, bölgesel farklılıklara dikkat edilerek şekil alacağını belirtti. Oprisan proje kapsamında belediyelerle çalışmanın halka direkt ulaşmak için önemli olduğunu vurguladı. Roman vatandaşların durumlarının iyileştirilmesi için yerel yönetimlerin rolünün mühim olduğuna dikkati çeken Oprisan, “Uzun vadeli sürdürülebilir bir şekilde uygulanması için projenin yerel yönetimler tarafından yapılması gerekiyor” diye konuştu.

“İş birliğini geliştirmek için önemli bir adım”

Avrupa Konseyi Türkiye Ofisi Başkanı Michael Ingledow, Avrupa Konseyi ve TBB arasındaki bu iş birliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Ingledow, bu çalışmanın ileri ki dönemlerde iş birliğini geliştirmek için önemli bir adım olduğunu vurguladı.

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Genel Sekreter Vekili Ahmet Kazan yerel yönetimlerin AB katılım sürecindeki çalışmalarını desteklemek, belediyelerin AB’nin hibe, teknik yardım, eşleştirme gibi program ve imkânlardan yararlanmalarına yardımcı olduklarını söyledi.

İnceleyin:  Bornova Belediyesi ‘Askıda reçete’ kampanyası başlattı

Yerel seçimler yaklaşırken tüm gelişmeleri sizlerle paylaşacağız. Yerel seçimler 2019 için derlediğimiz son dakika haberleri takip ediniz. Yerel yönetim haberleri arasından kalitesiyle sıyrılan www.ozelkalem.com.tr olarak kaliteli yerel yönetimler son dakika haberleri ile bir tık uzağınızdayız.

Facebook Yorumları