Trabzon’un düşman işgalinin kurtuluşunun 101’inci yıldönümü nedeniyle düzenlenen Uluslararası Trabzon Yarı Maratonu tamamlandı. Koşuda, ayağını sıkan ayakkabılarını eline alarak koşuyu tamamlayan engelli sporcu, takdir topladı.

Trabzon’un düşman işgalinin kurtuluşunun 101’inci yıldönümü nedeniyle düzenlenen Uluslararası Trabzon Yarı Maratonu tamamlandı. Koşuda, ayağını sıkan ayakkabılarını eline alarak koşuyu tamamlayan engelli sporcu, takdir topladı.

Trabzon Büyükşehir Belediyesince, kentin düşman işgalinden kurtuluşunun 101’nci yıldönümü nedeniyle 39’uncu Uluslararası Trabzon Yarı Maratonu düzenlendi. Maratonda, 24’üncüsü düzenlenen Halk Koşusu ve 4’üncüsü düzenlenen 11,5 kilometre Koşusu tamamlandı. Koşuları, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Vali İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve çok sayıda vatandaş izledi.


Uluslararası Trabzon Yarı Maratonu çeşitli ülkelerden çok sayıda sporcunun katılımıyla tamamlandı.

İşaret fişeğini Bakan Soylu ateşledi

Yarışlar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun işaret fişeğini ateşlemesiyle başladı. Yarışlara dünyanın çeşitli ülkelerinden çok sayıda sporcu katıldı.

“Daha güçlü olmak zorundayız”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ne Trabzon ne de bu güzel ülkenin sadece havasından ve suyundan dolayı vatan olmadığını belirtti. Soylu, bu toprağın üzerinde geçmişin, tarihin, acı ve tatlı hatıraların, yaşanmışlıkların ve büyüklerin izlerinin olduğunu vurguladı. Soylu, “Hatıralarımızı kaybedersek, büyüklerimizden aldığımız izi kaybedersek, onların bize bıraktığı bu büyük kutlu mirası kaybedersek, özgürlüğümüze, bayrağımıza, ezanımıza sahip çıkmazsak işte o zaman Trabzon manen de olsa işgal altında demektir. Yüzyıl önce işgalcilerin vilayet arşivini yok etmeleri tesadüf değildir. Bu milleti köklerinden koparma gayretidir. İşgaller sona ermiş değildir. Bizim topraklarımızda olmasa bile şu an dünyanın başka yerlerinde işgaller katliamlar ve çatışmalar aynen devam etmektedir. Öyleyse kimse bitti diyemez. Artık bir daha olmaz da diyemez. Öyleyse bizler güçlü olmak zorundayız. Dünün mücadelesini iyi anlamalıyız. Sanki yarın hemen aynısını yaşayacakmış gibi hep birlikte hazırlıklı olmalıyız” diye konuştu.

Engelli sporcu ayakta alkışlandı

  Yarışlarda, engelli sporcu Büşra Asena Küçücük Kaplan, ayağını sıkan ayakkabılarını eline alarak koşuyu tamamladı. Kaplan, koşuyu tamamlayarak takdirleri topladı ve ayakta alkışlandı. Kaplan, koşmayı çok sevdiğini belirterek, koşarken ayakkabılarının kendisini rahatsız ettiğini belirtti. Yarışı da ayakkabılarını da bırakmak istemediğini anlatan Kaplan, “Ayakkabılarımı elime alarak koşuyu tamamladım” dedi.

İnceleyin:  AK Partili Erol Kaya, Trabzon'daki çalışmaları inceledi

Başkandan yıldönümü mesajı

Öte yandan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, kentin düşman işgalinden kurtulmasının yıldönümü nedeniyle mesaj yayımladı. Gümrüküoğlu, mesajında, Trabzon’un düşman işgalinden kurtuluşunun kutlanmasındaki amacın geçmişte yaşanan olaylar nedeniyle günümüzde yeni düşmanlıklar üretmek olmadığını vurguladı. Gümrükçüoğlu, “Amacımız, geçmişte yaşananları hatırlamak, dersler çıkarmak ve bir daha bu tür olaylara tanık olmamaktır. Özellikle küresel güç odakları tarafından dünyamızın yeniden yapılandırılmaya çalışıldığı, vatan hainleri ve yerli işbirlikçileri ile ülkemize ve bölgemize dair yapılan planların net olarak ortaya çıktığı günümüzde, daha da dikkatli olmamız gerektiği açıktır. Yaşanan tüm bu gelişmeleri doğru okuyabilmek için başvuracağımız yegâne kaynak ise tarihtir. Bu nedenle belleğimizi sürekli canlı tutmak, milli birlik ve beraberliğimizi üst düzeyde sağlamak zorunluluğundayız. Trabzon’un düşman işgalinden kurtuluşunun 101’inci yıldönümü vesilesi ile başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz” dedi.

Facebook Yorumları