Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu

Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’nın Kütahya için bir milat olduğunu ifade etti.

Yapıcı eleştiriye açık olduklarını ve herkesten destek beklediklerini belirten Başkan Saraçoğlu, “Altyapı konusunda belediye olarak kendi birimlerimizle beraber bunu oluşturuyoruz. KİŞGEM’de gastronomi ile ilgili bir bölüm açtık, orada yerinizi alabilirsiniz.
Belediyenin imkanları, kapıları tüm sanatçılarımıza, zanaatkarlarımıza her zaman açık, bunun bilinmesini istiyorum. Resmi verilere göre 400’ün üzerinde çini atölyesinde 4 bin kişi çalışıyor. Merdiven altını düşündüğümüzde yaklaşık 8 bin kişinin çiniden ekmek yediğini düşünürsek büyük bir potansiyel. Belediye olarak onlara destek olmaya gayret göstereceğiz. Eleştirilere açığız, eksiğimizi söylesinler ama heyecanımıza kimse engel olmasın, destek olsunlar, yanımızda olsunlar. Kütahya olarak Türkiye’nin, UNESCO Yürütme
Kurulu’na seçilmesinde destek olduk. UNESCO’da bir lobimiz var sevinçli ve heyecanlıyız.” dedi.

“Kütahya ilk müracaatında yerini aldı”

Kütahya’nın UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na ilk başvuruda kabul edilen Türkiye’deki tek il olduğunun altını çizen Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, “Bu yürüyüşte bize destek veren herkese teşekkür ediyorum. Bu proje bir Belediye Başkanı olarak Kamil Saraçoğlu’nun değil, proje Kütahya Belediyesi’nin. Kütahya Belediyesi, tüm Kütahya’yı temsil ediyor, dolayısıyla Kütahya’yı öne çıkarmamız gerekiyor. Çalışmada zorluklar yaşadık ama başarılı ve çok önemli bir adım attık. Bundan sonra her anlamda, her noktada artık UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’nda olduğumuzu vurgulamalı, o özellikleri taşıyabilmeliyiz. Çini belki bir adım önde ancak diğer el sanatları, zanaatla ilgili ne varsa bu işin içinde. Kütahya Belediyesi olarak biz müracaat ettik bunu gururla söylüyorum. Bu noktada Gaziantep Belediyesi, Dışişleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı bize önemli destekler verdi. Kütahya ilk müracaatında UNESCO’da yerini alan bir şehir oldu. Hatay, Gaziantep birden fazla müracaatı sonucunda UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na girebildi. Güdümlü proje çok önemli. Güdümlü proje geçmişten gelen bir proje ancak kimse sahip çıkmamış, bugün biz sahip çıktık ve bize düşeni karşılarız dedik, Ticaret ve Sanayi Odamız aynı şekilde dörtte birini karşılayacağını söyledi ve proje devam ediyor. Bu da çininin kalitesini, tanınırlığını daha çok ortaya çıkaracak bir proje.” diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Süleymanpaşalı çocuklar 'Kod Akademi' ile uzayda yaşamı tasarlıyor