Ana SayfaGündemVali Tahir Büyükakın, Bilecik'in adının değiştirilmesini önerdi

Vali Tahir Büyükakın, Bilecik’in adının değiştirilmesini önerdi

Bilecik Valisi Tahir Büyükakın, Bilecik’in adının değiştirilmesi önerisinde bulundu. Büyükakın, kente “Ertuğrul” isminin verilebileceğini söyledi.

Bilecik Belediyesi, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı işbirliğinde gerçekleştirilen Marka Değerleriyle Bilecik Sempozyumu’nun son oturumunda konuşan Bilecik Valisi Tahir Büyükakın, Bilecik’in isminin değişmesinin tartışılması ve konuşulmaya başlanması gerektiğini söyledi. Büyükakın, “Şehre geleli yaklaşık 6 ay oldu. Şehirle ilgili geldiğim günden bugüne kadar birçok değerlendirmeler yapma fırsatını buldum. Belki şehirlerin kaderiyle ilgili konuşmak için 6 ay çok kısa bir süre. Daha çok çalışmalar yapılması lazım. Ama ben daha önce yapılan çalışmaların sonucunun da üzerinden hızla geçerek kanaatler oluşturdum. Üzerinde çalışarak belirli bir noktaya geleceğini düşündüğüm çalışmalarım var” dedi.

“Toya benzer yapılanma yapılabilir”

Büyükakın, bunlardan birinin Söğüt ruhu olduğunu vurguladı. Büyükakın, “Bu ruh aslında bizi biz yapan ruh. Yeniden nasıl değer olarak dünyaya tanıtılabilir onun üzerinde durmak lazım. Üzerinde çalıştığımız fikir şu; önümüzdeki dönemde yapacağımız çalışmalarla ilgili belki sizlerle değerlendirme yapma imkanı olabilir. Biliyorsunuz, bir ‘toy’ toplandı Söğüt’te. Bu toy zamanında karar alıcıların, beyliklerin bir araya gelip beyliklerinin kaderleriyle ilgili bazı ortak kararlara vardıkları ve sonradan bu kararların uygulamasını takip ettikleri bir yapı. Bu toya benzer bir yapılanma yeniden yapılabilir” diye konuştu.

“Kentin adının Ertuğrul olması tartışılsın”

Vali Tahir Büyükakın, kentin adının değiştirilmesi önerisinde de bulundu. Büyükakın, “Bilecik belki çok radikal bir tavsiye olacak ama adı da değiştirilebilir. Belki ‘Ertuğrul’ adı da verilebilir. Bunlar tartışılsın, konuşulmaya başlansın diye söylüyorum. ‘Ertuğrul’ ismi verilerek şehirler kuran şehir olduğu tekrar hatırlanarak Bilecik’i ‘Ertuğrul’ adıyla yeniden diriltmek, şehirler kuran bir şehir olarak yeniden ayağa kaldırmak olabilir. Belki miladı tartışmaların merkezi yapmak, ortak projeler yapmak ve bu bizim yatay mimarı, dikey mimarı tartışmamızın ete kemiğe bürünebildiği gibi olarak Bilecik’in pilot il seçilmesi, adının yeniden değiştirilmesi, Söğüt ruhuna uygun yeniden konumlandırılması şeklinde bir proje şeklinde tasarlanması söz konusu olabilir” ifadelerinde bulundu.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla