Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya’nın sahip olduğu antik şehirleri bir değere dönüştüremediğini söyledi.

Vali Karaloğlu, Manavgat’ın turistik mahallesi olan Side’de incelemelerde bulundu. Side Antik Kenti içinde bulunan 2 bin yıllık antik tiyatro, Apollon Tapınağı, Side Müzesi ve tarihi hamamı gezen Karaloğlu, Side Müze Müdürü Güner Kozdere ve Side Kazı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Alanyalı’dan bilgi aldı. Antik kent içinde esnafla selamlaşan Vali Karaloğlu, hayırlı kazançlar temennisinde bulundu.

Manavgat Belediyesi tarafından bu yıl Side içinde yapılan aydınlatma ve yol çalışmalarını da yerinde inceleyen Karaloğlu’na Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen tarafından bilgi verildi. Yeni müze yapılması düşünülen eski Side Belediyesi’nin bulunduğu bölgeyi de gezen Vali Karaloğlu, burada gazetecilere açıklama yaptı. Side’nin Antalya’nın en önemli ören yerlerinden biri olduğuna değinen Vali Karaloğlu, Side’de bugüne kadar çeşitli kazılar ve restorasyon çalışmaları yapıldığını hatırlattı. Bugün de bazı çalışmaların devam ettiğini anlatan Karaloğlu, Manavgat Belediyesi ile ortak yaptıkları çalışmayla Side’de çarşı içi yenilemesi, sokak iyileştirmesi ve sokaklarda koruma imar planına uymayan yapıların kaldırılması gibi çalışmaların yürütüldüğünü söyledi.

“Side Müzesi yetersiz”

sideantikkenti

Tarihi hamamın içerisindeki Side Müzesi’nin mevcut bütün eserlerin sergilenmesine müsait olmadığına değinen Karaloğlu, “Side’de yeni bir müze yapacağız, şu anda bulunduğumuz alan, yeni müze yapacağımız alan olacak inşallah. Şu anda buradaki mevcut binaları yıkarak burada kazandığımız alana yeni bir Side Müzesi kurulacak. Mevcut müzemizde bulunan eserler buraya nakledilecek. Şu anda mevcut müzemizde yersizlik nedeniyle sergileyemediğimiz eserleri de burada sergileme şansına kavuşacağız.” dedi.

Antalya’nın tarihi ve kültürel dokusunun turizmle buluşmasını da önemsediklerini anlatan Vali
Karaloğlu, Side’de yapılan çalışmaların turizmin gelişmesine faydalı olacağına inandıklarını dile getirdi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Vali Münir Karaloğlu: "Turist sayısında yüzde 58 artış oldu"