Van Büyükşehir Belediyesi, kent trafiğini rahatlatmak amacıyla önemli bir çalışmaya imza atarak, “Akıllı Kavşak” uygulamasını başlattı.

Van’da trafiği rahatlatmak için çalışmalarını hızlandıran Büyükşehir Belediyesi, İki Nisan ve Hacıbekir caddelerini birleştiren noktada ‘Akıllı Kavşak’ uygulamasına geçti. Uygulama ile 360 derece hareket kabiliyetine sahip kameralarla izlenen kavşakta, trafik yoğunluğuna göre araçlara geçiş üstünlüğü verilerek trafikte rahatlama sağlanacak. Ulaşım Dairesi Başkanı Kemal Mescioğlu, daha önce toplu taşımada akıllı bilet uygulaması ve akıllı durak çalışmalarını gerçekleştirdiklerini söyledi. Mescioğlu, Parkomat uygulaması ile kent trafiğinde ciddi bir rahatlama yaşandığını ifade etti.

“Diğer kavşaklara da yapmayı planlıyoruz”

Mescioğlu, “İlk etapta İki Nisan ve Hacıbekir caddelerini birleştiren kavşağımızda akıllı kavşak demo çalışması yaptık. Uygulamada istediğimiz sonucu alırsak, diğer kavşaklarımızda da benzer çalışmalar yapmayı planlıyoruz. Akıllı kavşağı diğer kavşaklarda ayıran en büyük fark, burada 24 saat kamera kayıtlarıyla trafik izlenerek ona göre araçlar yönlendiriliyor. Yani hangi tarafta daha fazla araç birikmesi varsa oraya geçiş verilecek, araç sirkülasyonu sağlanıyor. Bu sayede de araçların kırmızı ışıkta gereksiz yere birikmesinin önüne geçilmiş oluyor” dedi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Beyoğlu ve Seul arasında 'Akıllı Kent' işbirliği