Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara

Kilis Belediyesi tarafından ilk kez uygulamaya geçirilen akıllı kavşaklar sayesinde kent merkezindeki trafik akışı rahatladı.

Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet Ali Eryılmaz ve Cuma Özdemir, akıllı kavşaklar komuta merkezini ziyaret etti.Fen İşleri Müdürü Azmi Doğuzluoğlu, Kara ve beraberindekileri bilgilendirdi. Dokuzluoğlu, Kilis genelinde 20 adet sinyalize kavşak bulunduğunu ifade etti. Dokuzluoğlu, “Bu kavşaklardan 11 tanesi tam adaptif akıllı kavşak, 4 tanesi yeşil dalga, 1 tanesi bağımsız, 1 adet bas-geç olmak üzere yayalar için tasarlanmıştır. Ayrıca 3 adet güneş enerjili flaşör kavşağımız bulunmaktadır. Tam adaptif akıllı kavşaklarımız araç, yoğunluğuna göre yeşil süresini otomatik olarak uzatmaktadır. Araç sayısı az olan yolda maksimum 9 saniye yeşil verdikten sonra diğer yola yeşil yakmaktadır” dedi.

“Sistemimizi akıllı hale getiriyoruz”

Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara ise, trafik ışığı olmayan bir il konumundan trafik ışığının çok olduğu şikayeti olan bir il durumuna geldiklerini ifade etti. Kara, “Bütün büyükşehirlerde nasıl oluyorsa biz de aynısını uygulamaya başladık. Sistemimizi akıllı sisteme getiriyoruz. Bütün sistemi buradan kontrol ediyoruz. Sadece Çevre Şehircilik Kavşağı’ndan günde 48 bin araç geçiyor. Hangi kavşaktan kaç araç geçiyor, takip edebiliyoruz. Bütün kavşaklar birbirine entegre oluyor. Nerede araç sayısı fazlaysa orada yeşil ışık fazla yanacak. Araç sayısı az olan bölgede de kırmızı ışık az yanacak. Sistem kendi içerisinde entegre oluyor. Bizim temel gayemiz, Kilis’i yaşanabilir, büyükşehirler seviyesine getirmektir. Türkiye’de en iyi sistem neredeyse onu Kilis’e getirmeye çalışıyoruz. İnsanlarımız trafikte beklemeden, en kısa sürede gitmek istedikleri yere gitmelerini sağlamaktır. Trafik kazaları olmadan düzenli bir hayat sürmelerini istiyoruz” diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Başkan Kara’dan kadınlara müjde