İzmir Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların yaşam kalitelerini arttırmak amacıyla yeni yaşam alanları oluşturuyor. Alanlar, kente nefes veriyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni yaşam alanları oluşturmaya devam ediyor. Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 5 ilçedeki çalışmaları yerinde inceledi. Kocaoğlu, kısa süre içinde açılması beklenen Bayraklı kıyı düzenlemesi, Macera Parkı ve Halkpark ile Ahmet Taner Kışlalı, Muzaffer İzgü ve Neşet Ertaş parklarındaki imalatları denetledi. Kocaoğlu’na Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ ve Çiğli Belediye Başkan Yardımcısı Vezir Aslan eşlik etti. Bu 5 park ve Bayraklı kıyı düzenlemesinin toplam büyüklüğünün 256 bin 260 metrekareyi bulduğu bildirildi.

Kekik kokusu yayılacak

Çiğli’de Ahmet Taner Kışlalı adına yapılan ve lavanta, kekik, yasemin, defne yaprağı kokularının yayılacağı 19 bin metrekarelik parkın yüzde 80’ni tamamlandı. 350 ağacın dikileceği park, aynı zamanda seyir teraslarıyla kentlilerin yeni buluşma noktası olacak.

Serbest kürsü de var

Belediye, İngiltere’nin başkenti Londra’daki ünlü Hyde Park’ta olduğu gibi halkın kendini ifade edebileceği serbest kürsü ve yazı duvarlarıyla park anlayışına yeni bir bakış açısı getirdi, Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Mavişehir’deki Halk Park’ın yüzde 60’ını tamamladı. Halk Park’ta ücretsiz wifi erişimi, karavan kafe, 2 adet su duvarı ile 3 adet yaya köprüsü de bulunacak. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi, tasarladığı çim dinlenme alanlarıyla İzmirlilere keyifli bir güneşlenme olanağı da sağlayacak. Karşıyaka’da 12.400 metrekare alanda yer alan Muzaffer İzgü Parkı’nın da yüzde 70’ini tamamlandı. 196 adet ağacın ve 8 bin 102 adet çalının yer aldığı park, Karşıyakalıların gözdesi olacak.

Her köşede heyecan

Bornova’nın Atatürk Mahallesi’nde açık hava sporlarının yapılabileceği mekanlar ile dağcılık, kaya tırmanışı ve zipline gibi aktiviteleri barındıran İzmir’in ilk tematik parkı Macera Park’ın yüzde 65’i tamamlandı. 25 bin 800 metrekare alanda kurulan Macera Park’ın her köşesinde ayrı bir heyecan olacak.

İnceleyin:  Gemlik Belediyesi sahillerde düzeni sağlıyor

Bayraklı’nın cazibesi artıyor

Başkan Aziz Kocaoğlu, Bayraklı’daki kıyı düzenlemesi çalışmalarını da inceledi. Bayraklı kıyılarının yeniden tasarlanacağı projenin Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Şelale Deresi arasındaki 23 bin metrekarelik ilk etabı tamamlandı. Bunun ardından, Şelale Deresi ve Adnan Kahveci Kavşağı arasındaki 70 bin metrekarelik alanında başlatılan ikinci etap çalışmaların da yüzde 80’i bitti. Düzenleme kapsamında, bir tarafta kumsal düzenlemesi yapıldı. Diğer tarafta ise beton şezlong, gölgelik ve ahşap güneşlenme terasları oluşturuldu. Kıyı ile diğer fonksiyonları ayırıcı dalga desenli kesintisiz yaya yolunun yanısıra, kara tarafından da kesintisiz bisiklet yolu ve Bisim alanları oluşturulacak. Başkan Aziz Kocaoğlu, Bayraklı kıyı bandının daha etkin kullanımını sağlayacakları ve bölgeyi estetik olarak güçlendirecekleri bu projeyle, Bayraklı’nın cazibesini daha da artıracaklarını söyledi.

Moloz döküm alanıydı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca Adatepe’deki Kaçak moloz döküm alanı üzerine kurduğu parkta Türkiye’nin en önemli ozanlarından Neşet Ertaş’ın ismini yaşatıyor. 18 bin 860 metrekarelik alanı kaplayan parkın duvarında, usta ozanın ‘İzmir şiiri’ ile sazı da olacak. Yenilikçi, modern ve güçlü tasarımı ile de öne çıkacak Neşet Ertaş Parkı, tertemiz görünümü ve canlı bitki örtüsüyle bölge halkına nefes aldıracak. Parkın yapımı bu yıl sonuna kadar tamamlanacak.

Facebook Yorumları