Yeşil alan oranı dünya standartlarının üzerinde olan Bornova, yeni parklar ve ağaçlandırma çalışmalarıyla yeşiline yeşil kattı. Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla, yeni parklar yapmaya devam edeceklerini vurguladı.

Kişi başına düşen yeşil alan miktarının 9.34 metrekare ile dünya standartlarının üzerinde olduğu Bornova’da, 2014 yılından bugüne 41 yeni park yapıldı. İlçede ayrıca 29 adet ağaçlandırma sahası oluşturdu. Toplam alanı 59 bin 952 metrekare olan yeni parklar ve 85 bin 597 metrekarelik ağaçlandırma sahaları ile birlikte ilçedeki park ve ağaçlandırma sahası sayısı 533’e çıktı. Bornova genelindeki yeşil alanların toplam yüzölçümü ise 1 milyon 865 bin 443 metre oldu. 5 yıla yaklaşan süreçte bu parklar içerisine 16 adet futbol ve basketbol sahası da yapıldı.

Parklar, kamera sistemiyle daha güvenli

Yeni park yapımları ve ağaçlandırma sahalarının yanı sıra tüm parklar ve yeşil alanlar elden geçirildi. Parklar daha çağdaş, kullanışlı ve yeşil hale getirildi.  Oyuncakları, spor aletleri, bankları, çöp kutuları ve piknik masaları yenilendi. Bozulan zeminler onarıldı. Çocukların güvenliği için parklara kamera sistemi yerleştirildi. İlk etapta 5 park için geçilen uygulamanın, 11 parka daha yapılması için çalışmalar sürüyor. İlçenin geneline yayılması planlanan kamera sistemi ile aynı zamanda parktaki oyuncakların ve çevrenin korunması da sağlanıyor.

Büyük park ve küçük park yenilendi

Bornova’nın en önemli simge alanlarından olan Büyükpark ve içerisindeki çocuk oyun alanı yeniden düzenlendi. Park içerisinde bulunan kuru havuz yenilenerek müzik ve ses sistemi ile çocukların da keyifle zaman geçirebildiği eğlenceli bir aktivite yeri haline dönüştürüldü. Büyükpark içerisinde yer alan oyun alanı çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimlerine uygun olarak tasarlandı. Parka ayrıca engelli çocukların kullanımına uygun oyuncaklar da konuldu.

İnceleyin:  Erzincan Belediye Başkanı, çalışmaları yerinde inceledi

Fikrini al gel etkinliği

Bornova’nın en hareketli alanlarından olan Küçükpark Meydanı da ortak akıl anlayışı çerçevesinde gerçekleştirilen “Fikrini Al Gel” etkinliğinden elde edilen fikirler ışığında yeniden tasarlandı ve modern bir görünüme kavuşturuldu. Çalışma sonunda Meydan, 866 metrekareden 2800 metrekareye çıkartıldı.  Ayrıca ağaçlandırma ve yeşil alan çalışmaları, bisiklet park yerleri ve yeni parke taşı döşemeleri yapıldı. Alan, tüm vatandaşların  yaya olarak kullanabileceği  hale getirildi.

Yeşil Bornova’ya yakışını yapıyoruz

Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, yeni parklar ve yeşil alanlar yaratırken mevcutlarını da yenilediklerini belirterek, “Parklar, hem çocuklar hem de büyüklerin zaman geçirdiği çok önemli alanlar. Bornova, ‘Yeşil’ ön adıyla da tanınan bir ilçe.  Bunun sorumluluğu ve yeşil alanlarının bir kente yaşayan insanlar için ne kadar önemli olduğunun bilinciyle parklarımızı daha da güzelleştirmeye, güvenli hale getirmeye ve yenilerini yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Yerel yönetim haberleri arasından kalitesiyle sıyrılan www.ozelkalem.com.tr olarak kaliteli yerel yönetimler son dakika haberleri ile bir tık uzağınızdayız.

Facebook Yorumları