Bursa’nın Yıldırım Belediyesi, 4 yıl içinde riskli 936 konut ve 161 iş yerini yıkarak, modern ve güvenli 2 bin 314 konut ile 293 adet iş yeri inşa etti.

Yıldırım Belediyesi, 2014’den itibaren başlattığı riskli yapılarla mücadele kapsamındaki uygulamalarıyla önemli çalışmalara imza atıyor. Yıldırım’da son 30 yıllık süreç içerisinde aşırı göçün neticesi olarak yıllardır devam eden kaçak yapılaşmayla birlikte sayısı fazla olan riskli yapılara geçit verilmiyor. Bu kapsamda 4 yıl içinde riskli 936 konut ve 161 iş yeri yıkıldı. Bunların yerine modern ve güvenli 2 bin 314 konut ile 293 adet iş yeri inşa edildi.

“Güvenli olmayan yapılara izin vermeyeceğiz”

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, ilçe genelinde güvenli olmayan yapılara asla müsamaha göstermeyeceklerini söyledi. Edebali, “İdeal şehircilik anlayışıyla hayata geçirdiğimiz kentsel dönüşüm çalışmalarıyla Yıldırım’ı yeniden inşa ediyoruz.Bu hedefi gerçekleştirme yolunda riskli ve güvenli olmayan yapılara göz yummuyoruz. Kentsel dönüşüm çalışmalarıyla birlikte Yıldırım artık güvenli konutları, sosyal donatı alanları ve geniş yollarıyla örnek bir yaşam alanı olacak” dedi.

Gönüllü dönüşüm felsefesi

Edebali, Türkiye’nin en kapsamlı kentsel dönüşüm hamlesiyle Yıldırım’ı modern bir şehir haline getirmek için projeleri hayata geçirmeye başladıklarını vurguladı. Edebali, “Vatandaşlarımız için büyük tehlike oluşturan riskli yapılar aynı zamanda ilçemizin değerinin artmasında en büyük engel teşkil ediyor. Ayrıca can ve mal güvenliğini düşündüğümüz zaman deprem kuşağında yer aldığımızı unutmadan ve bu gerçekle yaşamayı öğrenmek zorundayız. Öncelikli olarak insanlarımızın canlarını tehlikeye atamayız. Bir taraftan hemşehrilerimize güvenli konutlar inşa ederken diğer taraftan da kent estetiğine uygun modern bir Yıldırım inşa ediyoruz. Bunu yaparken de temel dayanağımız hemşehrilerimizin desteğini almak. Gönüllü dönüşüm felsefesiyle güvenli ve yaşanabilir şehir hedefimizi gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Kırsal bölgelerde yaşayan sokak hayvanlarının mama sevinci