Erzurum’un Uzundere Belediye Başkanı Halis Özsoy, “sakin şehir” seçilen ilçeyi tanıtmak için 2 bin 300 metreden yamaç paraşütüyle atlayış gerçekleştirdi.

Üç bin yıllık tarihi ve doğal güzellikleriyle Uluslararası Sakin Kentler Birliğince “Türkiye’nin 11. sakin kenti” seçilen Uzundere, son zamanlarda ekstrem sporcularının ilgisi dolayısıyla turizmde yeni bir ivme kazanmaya hazırlanıyor. “Sakin Şehir” Uzundere, Tortum Şelalesi, Tortum Gölü, Yedigölleri, köprüleri, tarihi kilise ve yaylaları ile dikkati çekiyor. İlçe, yüksek dağları ile paraşütle atlama (base jumping) ve iple atlama (rope jumping) sporcularının yeni gözdesi konumunda.

Başkan, gençlere örnek oldu

Uzundere Belediye Başkanı Halis Özsoy, bu kapsamda 2 bin 300 metre yüksekliğindeki dağda atlayış yapan ekibe katılarak yamaç paraşütü keyfini yaşadı. Özsoy, hem ilk kez bu sporu yapmanın hem de ilçenin turizm potansiyeline ve bu sporun Uzundere’de gelişmesine katkı sunmanın heyecanını yaşadı. Güvenlik önlemleri alındıktan sonra deneyimli paraşütçü Ferdi Toy’un kontrolünde yamaç paraşütü yapan Özsoy, gerçekleştirdiği atlayış ile ilçenin doğasına ve şartlarına uygun olan bu spor dalının gelişmesi için özellikle gençlere örnek olmak istiyor.

“Çok farklı bir duygu”

Uzundere Belediye Başkanı Halis Özsoy, ilk kez yamaç paraşütü ile atlayış yaptığını söyledi. Atlayışın çok farklı bir duygu olduğunu belirten Özsoy, bu spor dalının birçok kişinin ilgisini çektiğini ifade etti. Özsoy, yamaç paraşütünün daha çok Ege ve Akdeniz bölgelerinde yapıldığını anımsattı. Özsoy, “Uzundere’de de biz bunu yapmaya karar verdik ve Türkiye’nin ünlü paraşütçülerini davet ettik. Bizlere önce teorik eğitim verdiler. Bu eğitimlerde insanlarımızın korktuğunu gördüm” dedi.

Özsoy, atlayışta kendisini özgür hissettiğini ve korkulacak bir şeyin olmadığını anlatarak, bu sayede ilçeyi gökyüzünden görme fırsatı bulduğunu aktardı.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Uzundere dönüşümünde 3. etap başlıyor