Erzurum’un Uzundere Belediye Başkanı Halis Özsoy, doğal güzellikleri ve binlerce yıllık geçmişiyle turistlerin ilgisini çeken, Uluslararası Sakin Kentler Birliği’nce “sakin şehir” seçilen ilçeyi tanıtmak için 2 bin 300 metreden yamaç paraşütüyle atlayış gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Özsoy, “Misafirlerimize moral vermek amacıyla ilk atlayışı ben yaptım. Yamaç paraşütünü bilmediğim için korkum vardı. Aslında önce şaka gibi düşündüm ama sonra hocamız nezaretinde hazırlanıp dağda koşmaya başladık. Gerekli önlemlerimizi alıp can güvenliği sıkıntısı olmadan atlayış yaptık” dedi.

Üç bin yıllık tarihi ve doğal güzellikleriyle Uluslararası Sakin Kentler Birliğince “Türkiye’nin 11. sakin kenti” seçilen Uzundere, son zamanlarda ekstrem sporcularının ilgisi dolayısıyla turizmde yeni bir ivme kazanmaya hazırlanıyor. Tortum Şelalesi, Tortum Gölü, Yedigölleri, köprüleri, tarihi kilise ve yaylaları ile dikkati çeken ilçe, yüksek dağları ile paraşütle atlama (base jumping) ve iple atlama (rope jumping) sporcularının yeni gözdesi konumunda.

Bu kapsamda 2 bin 300 metre yüksekliğindeki dağda atlayış yapan ekibe katılarak yamaç paraşütü keyfini yaşayan Uzundere Belediye Başkanı Halis Özsoy, hem ilk kez bu sporu yapmanın hem de ilçenin turizm potansiyeline ve bu sporun Uzundere’de gelişmesine katkı sunmanın heyecanını yaşadı. Güvenlik önlemleri alındıktan sonra deneyimli paraşütçü Ferdi Toy’un kontrolünde yamaç paraşütü yapan Özsoy, gerçekleştirdiği atlayış ile ilçenin doğasına ve şartlarına uygun olan bu spor dalının gelişmesi için özellikle gençlere örnek olmak istiyor.

Uzundere Belediye Başkanı Halis Özsoy, ilk kez yamaç paraşütü ile atlayış yaptığını söyledi. Atlayışın çok farklı bir duygu olduğunu belirten Özsoy, bu spor dalının birçok kişinin ilgisini çektiğini ifade etti. Özsoy, yamaç paraşütünün daha çok Ege ve Akdeniz bölgelerinde yapıldığını anımsatarak, “Uzundere’de de biz bunu yapmaya karar verdik ve Türkiye’nin ünlü paraşütçülerini davet ettik. Bizlere önce teorik eğitim verdiler. Bu eğitimlerde insanlarımızın korktuğunu gördüm.” dedi. Özsoy, atlayışta kendisini özgür hissettiğini ve korkulacak bir şeyin olmadığını anlatarak, bu sayede ilçeyi gökyüzünden görme fırsatı bulduğunu aktardı.

Facebook Yorumları