Ana SayfaYurt Dışındaki Türk Belediye BaşkanlarıBu harika kent bana harika bir aile, inanılmaz bir eş ve sahip...

Bu harika kent bana harika bir aile, inanılmaz bir eş ve sahip olduğum her şeyi verdi.

Kendi ülkenizden başka bir ülkede elbette diğer bütün meslekleri en başarılı şekilde yapabilirsiniz ancak bir başka ülkede belediye başkanı seçilmek, pek de kariyer hedefi olabilecek türden bir şey değil ancak bunu başaran kişilerin sayısı da az değil.

Özelkalem’in bundan sonraki sayılarında, yurt dışındaki Türk belediye başkanlarını konuk edeceğiz sayfalarımıza. İlk konuğumuz, İngiltere’de Türk seçmenin olmadığı St Albans’ta
3 dönemdir Belediye Başkanı seçilen Mehmet Salih Gaygusuz.

Türk nüfusunun yok denecek kadar az olduğu St. Albans, İngiltere’nin ilk katedraline ev sahipliği yapması ve bu katedralde kaleme alınan dünyanın ilk yazılı anayasası Magna Carta ile tanınıyor. St. Albans’ın 472 belediye başkanı arasında ilk yabancı uyruklu başkan olan Salih Gaygusuz, Gümüşhane’den Trabzon’a göç eden bir ailenin çocuğu.

Baba evini, Trabzon’daki hayatını özlemle anan Gaygusuz, başkan seçilmeden önce her yıl üç dört kez ailesini ziyarete edebildiğini ancak başkanlıkla birlikte sorumlulukları da artınca eskisi kadar sık Trabzon’a gidemediğini söylüyor. Oralardan söz açılınca da; “Oralar huzur bulduğum, çocukluğumun geçtiği yerler. O dağlarda çobanlık yaptım, çayır biçtim, rahmetli babamla birlikte su kanalları açtım. Şimdi gittiğimde yine tarlalara iniyorum. Elime tırpanı, kazmayı alıyorum ve yine toprakla uğraşıyorum.” Diyerek duygularını dile getiriyor.

İngiltere’ye ve St. Albans’a ilk geldiği günden, şehrin belediye başkanlığı görevine seçilene kadar geçen süreçle ilgili de çok samimi açıklamalarda bulunan Gaygusuz; “Bu günlere gelmek diğer göçmenler gibi kolay olmadı. Daha iyi bir iş arayışım beni 1972’de St Albans kentine getirdi. Bu harika kent bana harika bir aile, inanılmaz bir eş ve sahip olduğum her şeyi verdi. Ne büyük bir fırsat ki şimdi ben de belediye başkanlığı görevimle borcumu ödüyorum. Bu, benimle sonsuza dek yaşayacak bir onur. Eğer benim gibi şanslıysanız ve bir kentte saygın bir hayat kurduysanız, bunu sadece borcunuzu geri ödeyerek gerçekleştirebilirsiniz. İnanıyorum ki bir şehre belediye başkanı olarak hizmet etmek, gönül borcunuzu ödemek için mükemmel bir fırsat. Bir Türk olarak, Türk seçmeni olmayan bir bölgede seçilmek ve Belediye Meclis üyeleri tarafından Belediye Başkanlığı görevine layık görülmek benim için bir onur. Bu makama ve onurlu bir göreve gelmenin sevincini her zaman yaşıyorum.” diyor.

St. Albans Belediye Başkanı Mehmet Salih Gaygusuz ve Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na,

Aynı mahallede doğan, aynı ilkokula giden ve neredeyse birbirinin aynısı nedenlerle politikaya atılan iki idealist isim İngiltere’de bir araya geldi. St. Albans Belediye Başkanı Mehmet Salih Gaygusuz, Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na, Magna Carta’nın bir kopyasını hediye etti.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla