Ana SayfaEğitimZeydan Karalar, "Cumhuriyetin Kıymetini En Çok Kadınlar Bilmeli."

Zeydan Karalar, “Cumhuriyetin Kıymetini En Çok Kadınlar Bilmeli.”

Zeydan Karalar, “Cumhuriyetin kıymetini en çok kadınlar bilmeli.” Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla, çalışan kadınlarla bir araya geldi. Pasta kesti, çiçek dağıttı. Zeydan ziyareti eşi Nuray Karalar’la birlikte gerçekleştirdi.  Otobüs şoförü kadın çalışanları ve parklarda, kavşaklarda Adana’yı güzelleştiren düzenlemeleri gerçekleştiren kadın çalışanları ziyaret etti.  Başkan Zeydan Karalar, kadınların hayatın her alanında daha fazla yer almasının, ekonomik büyüme ve gelişimin formülü olduğunu söyledi.

KADIN ÇALIŞAN ORANI YÜKSELMELİ

Kadından taraf bir düşüncenin insanı olduğunu belirten Başkan Zeydan Karalar, gelişmiş ülkelerde kadın ve erkek çalışan oranının aşağı yukarı yüzde 50 olduğunu, Türkiye’de ise 7 erkeğe karşılık 3 kadının çalıştığını söyledi. Gelişmiş ülkelerdeki oran yakalandığında, Türkiye’nin hızla kalkınacağını belirten Başkan Zeydan Karalar, insanları cinsiyetine, etnik kökenine, mezhebine ve diğer farklılıklarına göre ayırmanın asla doğru olmadığını kaydetti.

ULASIM DAIRE VE PARK BAHCELER KADINLAR GUNU KUTLAMASI
ULASIM DAIRE VE PARK BAHCELER KADINLAR GUNU KUTLAMASI

CUMHURİYETİN KAZANIMLARI YOK OLURSA, EN ÇOK KADIN ZARAR GÖRÜR

Başkan Zeydan Karalar, “Kadına değer veren, kadın-erkek eşitliğini savunan bir görüşün tarafındayız. Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, kadına verdiği önem, hepimize bu konuda doğru yolu göstermiştir. Yaklaşık 100 yıl önce kadın-erkek eşitliğinin, bir ülkenin gelişiminin en önemli kriteri olduğunu dile getirmiştir. Cumhuriyetin kıymetini en çok kadınların bilmesi gerek. Cumhuriyetin kazanımları ortadan kalkarsa, hepimiz olumsuz etkileneceğiz ama bundan en çok ülkenin kadınları zarar görecektir. Kadınlar kendi özgürlükleri ve temel hakları için Cumhuriyeti, erkeklerden daha fazla savunmalıdır” dedi.

TOPLUMUN YARISI ZİNCİRLERLE BAĞLIYKEN, DİĞER YARISI YÜKSELEMEZ

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, “İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan oluşmaktadır. Mümkün müdür ki, bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de, kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki, bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça, öteki kısmı göklere yükselebilsin?” sözünü hatırlatan Başkan Zeydan Karalar,  “Bir ülkede kadınlar, erkekler kadar fırsat eşitliliği yakalayamamışsa, aydın ve özgür değillerse, o ülkenin aydın ve müreffeh olma şansı yoktur. Toplumun yarısını oluşturan kadınları, olabildiğince yüksek oranda hayatın içinde tutmak çok büyük önem taşıyor” diye konuştu.

EŞİTLİĞE KADAR MÜCADELEYE DEVAM

Kadınların, hayatın her alanında yer alması gerektiğine dikkat çeken Başkan Zeydan Karalar şöyle devam etti:  “Kadınlarımız en az erkekler kadar sosyal, siyasal, toplumsal ve ekonomik alanda yer almalıdır. Kadınlarımız karar alma mekanizmalarında daha yüksek oranda bulunmalıdır. Bir ülkenin daha müreffeh ve çağdaş hale gelmesi ancak kadınların toplumun her alanında daha fazla yer almasıyla mümkün olacaktır. Ülkemizde Mustafa Kemal Atatürk’ten sonra, hayatın her alanında yer alan, hayatın içinde olan kadın sayısı artmakla beraber, bu konuda henüz istenilen seviyede olmadığımız açıktır. Kadınlarımızın erkeklerle eşit haklara sahip olacağı ve hayata dair bütün alanlarda, çağdaş Türkiye’yi oluşturacak şekilde yer alacağı güne kadar, kadınlarımızla birlikte omuz omuza mücadele etmeye devam edeceğiz. Ülkemizde köklü demokrasinin yerleşmesi, siyasetin oturması, evrensel değerlerde insan haklarının gelişmesi ve refahın sağlanması açısından, kadınlarımızın her alanda daha

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla