31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’ne ilişkin propaganda dönemi saat 18.00’de sona erdi ve yayın yasakları başladı. 

Seçim günü 18.00-21.00 saatleri arasında radyolarda ve her türlü yayın organlarında sadece YSK tarafından seçimle ilgili verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek. Seçim günü saat 21.00’den sonra bütün yayınlar serbest olacak. YSK, gerek görürse yayın yasağını yarın saat 21.00’den önce de kaldırabilecek.

Seçim Yasakları başladı.

Seçim yasakları neler?

Pazar sabahı, saat 06.00’dan gece saat 24.00’e kadar alkollü içki satılması, içkili yerlerde ve umumi mahallerde her çeşit alkollü içki dağıtılması ve içilmesi yasak olacak.

Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiçbir kimse 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 6. maddesinde belirtilen silahları köy, kasaba ve şehirlerde taşıyamayacak

Oy verme günü radyolar ve her türlü yayın organlarınca saat 18.00’e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak.

Seçim günü; kahvehane, kıraathane, internet kafeler doğu illerinde 07.00 – 16.00 arasında, batı illerinde 08.00 – 17.00 arasında kapalı olacak.

Sandık kurulu başkanının çağrısı dışında zabıta amir ve memurları ile resmi üniforma giymiş kimseler ve silah taşıyanlar sandık alanına giremeyecekler.

Büyükşehir belediye başkanlığı için beyaz, il genel meclisi için turuncu, belediye başkanlığı için mavi, belediye meclisi üyeliği içinse sarı renkli oy pusulası kullanılacak ve pusulalar tek zarfa konulacak.

Seçim yasakları bugün saat 18.00 itibariyle başlamış durumda. 30 Mart Cumartesi saatler 18.00’ı gösterdiğinde hiçbir yayın organı propaganda yapamayacak. Seçim büroları faatliyetlerini durduracak ve resmi hizmete mahsus hiçbir araç kullanılamayacak.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  ÖĞRENCİLER İSTEDİ BÜYÜKŞEHİR DAĞITTI