Bağcılar’dan Kıbrıs Gazilerine Madalya

Kıbrıs Barış Harekatı’nın üzerinden 45 yıl geçti. Türkiye’nin neredeyse tüm dünyayı karşısına alarak yaptığı harekat bugünkü kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden süreci başlattı. Türk Ordusu’nun müdahalesi ve Mehmetçiğin kahramanca mücadelesi sonucunda adada barış tesis edildi. Cumhuriyet tarihinin en önemli askeri operasyonlarından Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan gazilerin çoğu hala hayatta. Gerek Kıbrıs Türkleri gerekse Türkiye Cumhuriyeti onlara şükran borçlu. Bugünlerde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti makamları arasında yapılan ortak çalışmayla Kıbrıs gazilerine madalya ve berat takdimi yapılıyor. 45 yıl sonra da gelse madalya ve beratla onurlandırılmak Kıbrıs gazilerini son derece mutlu ediyor. İstanbul-Bağcılar’da yaşayan 48 gaziye özel bir törenle madalya ve berat belgeleri verildi. Törene kimi eşiyle kimi, çocukları ve torunlarıyla katılan gazileri İlçe Kaymakamı Mustafa Eldivan ve Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı yalnız bırakmadı.

Kalırsak gazi, ölürsek şehit”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende açılış konuşmasını Bağcılar İlçe Kaymakamı Mustafa Eldivan yaptı. Eldivan 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan gazilerin fedakarlığı sayesinde soydaşlarımızın zulümden kurtarıldığını söyledi. Daha sonra kürsüye gelen Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı da Kıbrıs gazilerine hitaben bir konuşma yaptı. Çağrıcı konuşmasında “sizler ‘kalırsak gazi ölürsek şehit ‘ mantığıyla hareket ettiniz. O inanç sayesinde bugün orada bir huzur söz konusu” dedi.

Madalya ve beratlar dağıtıldı

Gazilere yurt genelinde madalyaları Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti tarafından Milli Mücadele Madalyaları Tüzüğü kapsamında veriliyor. Bu kapsamda Bağcılar’da İlçe Kaymakamlığının koordinasyonuyla düzenlenen törende gazilere KKTC Milli Mücadele Madalyası ve Beratı verildi. Bağcılar Belediyesi Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa gaziler eşleri, çocukları ve torunlarıyla katıldı. 

45 yılın ardından

Protokol konuşmalarının yapılmasından sonra madalya ve berat tevcih törenine geçildi. Törende Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan Bağcılarlı 48 gaziye Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Mücadele Madalyası ve Beratı verildi. Madalya takdimini İlçe Kaymakamı Eldivan, Belediye Başkanı Çağırıcı ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz yaptı. 45 yıl sonra madalya almanın sevincini yaşayan gaziler törende heyecanlanırken yakınlarının da duygulandığı görüldü. Programın sonunda davetliler hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Prof. Dr. Naci Görür'den önemli uyarı! 7.2'lik deprem yaklaşıyor. Neyi bekliyoruz?