Kreşler çocuklu aileler için kent hayatının en önemli ihtiyaçlarının başında geliyor. Çocukların okul öncesi eğitimi ve sosyalleşmesi gibi kritik yararları olan kreşler, özellikle annelerin sosyal anlamda nefes almasını da sağlıyor. Doğal olarak artık belediyelerin hizmet yelpazesinin önemli bileşenlerinden biri de kreşler. Beylikdüzü Belediyesi, kreş konusuna özel önem veren belediyelerden…

Bu konudaki projeksiyonunu “Her Mahalleye Bir Kreş” sloganıyla ortaya koyan Beylikdüzü Belediyesi, son olarak Kavaklı Mahallesinde Mutlu Çocuk Merkezi’nin temelini attı. Kavaklı ve Marmara Mahallesi sınırında hizmet verecek olan merkez çocuklar ile ailelerinin hayatına büyük katkı sağlayacak. Beylikdüzü’nün diğer mahallelerinde yerleri belirlenen yeni kreşlerin yapımı için proje çalışmaları sürüyor.

Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık’ın “Her Mahalleye Bir Kreş” sloganıyla ortaya koyduğu ‘Mutlu Çocuk Merkezi’ projesi Kavaklı Mahallesinde start aldı. Kavaklı Mutlu Çocuk Merkezi ile çocuklar okul öncesi eğitim hayatlarına mutlu bir adım atmaya hazırlanıyor. Yapımı tamamlandığında Mutlu Çocuk Merkezi toplamda 800 kreş alanı, 1500 peyzaj alanı ve 140 spor alanına sahip olacak. Bu sayede merkez, çok fonksiyonlu eğitim kurumu niteliğini bünyesinde toplayacak.

Çocuklara yatırım, geleceğe yatırımdır”

Kavaklı Mutlu Çocuk Merkezi inşaat alanına gelerek incelemelerde bulunan Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık projenin önemine değindi. Daha önce Beylikdüzü’nde yapacaklarını duyurdukları Mutlu Çocuk Merkezleri’nin ilk adımını Kavaklı Mahallesinde attıklarını söyledi. Benzer merkezleri Beylikdüzü’nün daha birçok mahallesinde yapacaklarını belirten Çalık, çocuklara yapılacak her yatırımın geleceğe yapılacak yatırım olduğunu ifade etti.

Çevre dostu kreş

Kavaklı Mutlu Çocuk Merkezi çocukların sosyal, kültürel gelişimini destekleyici pek çok ayrıntı içeriyor. Merkezde çeşitli aktivite ve spor alanları, güvenli ve korunaklı oyun alanları, hijyenik ve sağlıklı beslenme alanları ile engelli dostu eğitim alanları yer alacak. İçinde çocuklara ekolojik farkındalık kazandırmaya yönelik bir de hobi bahçesini barındıracak. Merkez, enerji tasarruflu yapı sistemi, geri dönüştürülebilir yapı malzemeleri ve doğal ışık merkezli tasarımı ile de doğa dostu bir konsepte sahip olacak.

Diğer kreşlerin yerleri belirlendi

Öte yandan, Kavaklı ve Marmara Mahallesi’nde yaşayan çocukların yararlanacağı ilk kreşin ardından yapılacak diğer kreşlerin de yerleri belirlendi. Halen projeleri üzerinde çalışılan Gürpınar, Adnan Kahveci ve Yakuplu mahallelerinde de Mutlu Çocuk Merkezleri hızla hizmete açılacak.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Malatya'da "Deprem: Bildiklerimiz, Bilemediklerimiz" Konulu Konferans