Caretta caretta
Caretta caretta

İzmir Körfezi’nde talihsiz bir şekilde balıkçı ağlarına yakalanan caretta caretta, olay yerine gelen İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından tedavi edildikten sonra tekrar denize bırakıldı.

Muğla ve Antalya gibi şehirlerin açıkları caretta carettaların yaşam alanları olabiliyor. Bu nedenle balıkçıların bu konuda dikkatli olması gerekiyor. Bugün akşam saatlerine doğru balıkçı ağlarına takılan ve nesli tükenme tehlikesi altında olan iribaş deniz kaplumbağası güçlükle kurtarıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı’nda veterinerler tarafından sağlık durumu kontrol edilen caretta caretta sonrasında doğal ortamına bırakıldı.

Ağlara Takılan Caretta Caretta Kurtarıldı ve Denize Bırakıldı

İzmir 'de yakalanan caretta caretta
İzmir ‘de yakalanan caretta caretta

İzmir’in Bostanlı semtinde avlanan balıkçıların ağlarına takılan ve küçük de olsa yaraları bulunan iribaş deniz kaplumbağası bir gün dinlendirildi. Sağlığına kavuştuktan sonra denize geri bırakıldı. 25 yaşlarında olduğu tahmin edilen deniz kaplumbağasının cinsiyetinin de dişi olduğu söylendi. Sağlıklı olduğundan emin olunduktan sonra yakalandığı yere, denize geri bırakılan caretta caretta suda süzülerek gözden kayboldu.

İzmir Yaralı Yaban Hayvanlarına Kucak Açıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı, 425 bin metrekare alan üzerine kurulu koca bir sağlık merkezi. 138 türde 2600’den fazla hayvanı ve 250’den fazla bitki türünü bünyesinde barındıran bu yaşam parkı, sağlığı tehlikede olan yaban hayvanlarına da kucak açıyor. Bünyesinde bulunan veterinerler ve uzman personeller tarafından tedavi edilen hayvanlar, yaralarına göre ihtiyacı oldukları şekilde bakıldıktan sonra doğaya bırakılıyor. Bugün de bir dişi iribaş deniz kaplumbağasını iyileştirdikten sonra doğasına bırakan İzmir’liler, hayvanseverler tarafından büyük alkış topladı.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  'Efeler Yolu Projesi', Ödemiş'in gelişimine katkı sağlayacak