“Kadına Şiddete Hayır!” demek için bazı iller 25 Kasım’ı beklemedi. Bugün kadına yönelik şiddete dur demek için Edremit Belediyesi de harekete geçti. Balıkesir ve Körfez ilçelerinden gelecek kadınlar Cumhuriyet Medyanı’nda toplandı.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü kapsamında Balıkesirli ve Körfezli kadınlar Edremit’te bir araya geldi. Onlarca kadın kuruluşunun da katıldığı bu organizasyona çevre illerden de çok sayıda katılım oldu.

“Kadına Şiddete Hayır!”

Belıkesir Kadın Dayanışması Koordinatörü Birsen Temir Saraç’ın sunuculuğunu yaptığı söz konusu kadına şiddet organizasyonuna önemli devlet insanları da katıldı. Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan’ın eşi Oya Arslan, Belediye Meclis Üyeleri Neriman Çelik, Nezahat Salon, Edremit Kent Konseyi Başkanı Özlem Aytekin, siyasi parti ve STK temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Geçtiğimiz günlerde Edremit’te kocası tarafından öldürülen Işıl Aydın’ın annesinin gözyaşları içerisinde yaptığı konuşma öncesinde saygı duruşu ile başlayan kadın buluşmasında herkes tekrar “Kadına Şiddete Hayır” dedi.

Oya Arslan Konuşma Yaptı

Ardından Oya Arslan da bir konuşma yaptı. Oya Arslan, yaptığı konuşmada oldukça önemli konulara değindi. Kadın olmanın gururundan ve bahseden Arslan, Atatürk’ü Edremit’te ellerinde çiçekle bekleyen Lamia Hanım’a da değindi. Ardından Atatürk’ün yine Edremit’te kaldığında kendisini Mahu Hanım’ın misafir ettiğini ifade etti. Atatürk’ü Zübeyde Hanım gibi bir kadının yetiştirdiğini söyleyen Arslan, konuşmasını “Dünyada her şey kadının eseridir.” diyerek Attürk’ün sözüyle bitirdi.

Sonrasında organizasyona katılan diğer kadın kuruluşları da kısaca konuşma yaptı. Yapılan konuşmalarda kadına yönelik şiddeti önlenebilmesi için İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması gerektiğine dikkat çekildi. Ayrıca kadın cinayetlerini işleyenlere en ağır cezaların verilmesi de tekrar talep edildi.

 

Facebook Yorumları
İnceleyin:  İzmir, 'Wings For Life World Run' etkinliğine ev sahipliği yaptı