81 yaşındaki kündekârî ustası Cemal Tokgöz hayatını kaybetti.

Bursa’da tarihi ve yeni yapılmış camilere kündekari eserler kazandıran 81 yaşındaki kündekarî ustası Cemal Tokgöz hayatını kaybetti.
Küçük Sanayi Sitesi’ndeki atölyesinde yıllardır mesleğini icra eden ustanın sevenleri göz yaşlarına boğuldu.

Bursa’da 60 yıldır kaybolmaya yüz tutmuş mesleği yapan 81 yaşındaki kündekarî ustası Cemal Tokgöz hayatını kaybetti.
Küçük Sanayi Sitesi’ndeki atölyesinde yıllardır kündekari sanatının başarılı ismi olan ve bunu icra ettiren, Bursa’da tarihi ve yeni yapılmış camilere kündekari eserler kazandıran Cemal Tokgöz’ün vefat haberi sevenlerini, ailesini ve tanıdıklarını yasa boğdu. Mesleğinin son ustalarından biri olarak tanınan Cemal Tokgöz’ün cenazesinin yarın öğle namazını müteakip Nilüfer Küçük Sanayi Camii’nden kaldırılacağı bilgisi verildi.

”Bursa’mızın önemli değerlerinden”

Geçtiğimiz günlerde Cemal Tokgöz’ü ziyaret eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel sanatları yaşatmak için özel bir çaba içinde olacağız. Cemal usta Bursa’mızın önemli değerlerinden. Cemal usta Bursa’da farklı camilere yaptığı eserlerle kaybolmaya yüz tutmuş bu sanatı 81 yaşına rağmen ayakta tutmaya çalışıyor. Böyle bir sanatkarı ve ahşap aşığını es geçmek olmazdı. Sanatın ilerlemesi kaçınılmaz bir gerçek. Teknolojinin ilerlemesiyle beraber belirli meslekler kaybolmaya yüz tutuyor. Kündekari ahşabın özel şekil verilmiş hali. Ustamız Bursa’da bu mesleği yaşatan son ustalarımızdan biri. Büyükşehir Belediyesi olarak kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel sanatlarımızın yaşatılması için özel gayret içindeyiz” demişti. 

Ustaya veda

Bursa’nın son kündekari ustalarından olan Cemal Tokgöz,
Ahşabın sanata dönüş hikâyesini Alinur Aktaş’a da anlatmıştı. En son Nilüfer Küçük Sanayi Camii’nin devesa ahşap kapılarını tek tek işleyerek yapan Tokgöz, Başkan Aktaş’ın ziyaretinden de oldukça memnun kalmıştı.
Mesleğinin önemli isimlerinden olan Cemal Tokgöz’ün cenazesinin yarın öğle namazını müteakip Nilüfer Küçük Sanayi Camii’nden kaldırılacağı bilgisi verildi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Ankara Belediyesi İhalelerin de Canlı Yayın Rekoru Kırıyor