Ana SayfaGündemAğrı'da açılış ve temel atma töreni: Bakan Soylu coşkuyla karşılandı

Ağrı’da açılış ve temel atma töreni: Bakan Soylu coşkuyla karşılandı

Ağrı Valiliği ve Belediyesi tarafından yapılan projelerin açılışı ve temel atma töreni coşkuyla gerçekleşti. Törene, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da katıldı.

Ağrı Valiliği ve Belediyesi tarafından yapılan projelerin açılışı ve yeni projelerin temellerinin atılması için tören düzenlendi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da törene katılmak için kente geldi. Bakan Soylu, havalimanında Vali Süleyman Elban ve protokol üyeleri tarafından karşılandı. Bakan Soylu, karşılamanın ardından, yapımı Jeotermal Köprüsünü, peyzaj çalışmalarını, Yeni Belediye Kapalı Garajı’nı, Yenişehir Mezarlığını, Tekstilkent Projesi kapsamında kadınların üretim yaptığı atölyeyi, Tekstilkent Proje alanını ve çevre yolunu Şeker Fabrikası güzergahından Erzurum Bulvarına bağlayan yolu inceledi. Daha sonra valiliği ziyaret eden Soylu, Şeref Defterin imzaladı. Valilik makamına geçen Bakan Soylu, Vali Elban’dan projelelerle ilgili bilgi aldı.

Coşkulu karşılama

Ardından açılış ve temel atma törenine katılan Bakan Soylu, burada coşkuyla karşılandı. Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende konuşan Soylu, “Birlikte çok daha mutlu ve huzurlu günler göreceğimiz Ağrılı hemşehrilerim, biz buraya bugün hayırlı birkaç iş için geldik. Hem bu güzel eserlerin açılışı hem temel atma töreni hem de sizinle hasbihal etmek,dertleşmek hem de sizin o güzel yüzlerinizi görmek için geldik ve aranızdayız. Bizi ayrı görmek isteyenlere inat bir aradayız. Sizlerle bir arada olmaktan duyduğum bu büyük memnuniyeti, gururu, onuru ifade ederek sözlerime başlamak istiyorum’’ dedi.

“Daha da güzel olacağını hissettik”

Yapımı tamamlanan ve yapımı devam eden projelerin hayırlı olması temennisinde bulunan İçişleri Bakanı Bakan Süleyman Soylu, “Buraya geldiğimde Ağrı’ya neler yapılmış biraz görmek istedim. Bir taraftan havalimanının hemen karşısında yapılacak Jeotermal tesisleri, oraya onlarca otel yapılacak,yüzlerce yatak bir taraftan istihdam bir taraftan gelir kapısı bir taraftan Ağrı’da diğer ticari faaliyetlerin yanı sıra inşallah kaplıcalarıyla da Jeotermal tesisleriyle birlikte doğunun en önemli merkezlerinden biri haline gelecek. Onların heyecanını sabah yaşadık. Ardından havalimanından gelirken sağ tarafta yapılan o güzel peyzajları gördük. Daha da güzel olacağını hissettik. Ardından evler boyanıyorlar, Ağrı’ya girerken her yer tertemiz’’ ifadelerini kullandı.

“Türkiye’nin en temiz ili Ağrı olacak”

Sadece Doğu ve Güneydoğunun değil, Türkiye’nin en temiz ilinin Ağrı olacağını belirten Bakan Soylu, “Tekstilkent’e gittik, ilk önce Bursalara, İstanbullara gittiler. Orada Ağrılı hemşehrilerimizi, tekstille uğraşan hemşehrilerimizi buldular. Dünyanın başka yerlerinde yatırım yapacağınıza gelin memleketinizde yatırım yapın. Size imkan sağlayacağız. İlk önce bir tane spor salonu tahsis ettiler. 150’yi aşkın hanımefendi bu Pazar gününde oturmuş orada çalışıyorlar yüzlerinde mutluluk var. İlk önce 12 bin metrekare kapalı alan bitti. Daha sonra 12 bin metrekare kapalı alan, 20 bin metre kare kapalı alan ve toplamda 55 bin metre kapalı alanda sadece ve sadece insanlarımız orada çalışsınlar, Ağrı üretsin. Bilmenizi istiyorum ki sıkı durun bir yıl daha geçmeyecek 6 bin Ağrılı kadınımız orada tekstil üretecekler. Allah razı olsun bundan daha büyük hizmet olmaz’’ diye konuştu.

“Cehaleti de yeneceğiz”

Ağrı’da yapılan Kadın Kültür Merkezleri, Gençlik Kültür Merkezlerine değinen Soylu, “Birbirimizi olan sevgimizle cehaleti de yeneceğiz, yoksulluğu da yeneceğiz ve birlikte yarına daha güçlü bir şekilde gideceğiz. Yetmedi bir taraftan Millet Bahçesi bir taraftan Sarısu Ticaret Merkezi yani hemen sınırın yanında çok güzel bir ticaret merkezi yapıp Ağrı’nın ticaretini çok daha iyi bir hale getiren anlayışı hep birlikte ortaya koyacağız. Gelir seviyemiz artacak zenginliğimiz artacak sınırla olan alışverişimiz artacak. Mezbahane yapılıyor, Hayvan Barınağı yapıldı. Kobi Geliştirme Merkezi yapılıyor. Hünerli Eller Çarşısı yapılıyor kadınlara özel. O kadar güzel hizmetler ortaya konuluyor ve devam ediliyor’’ dedi.

“Hizmetler şehre huzur getird”

Belediyenin yaptığı hizmetlerin şehre huzur ve mutluluk getirdiğini dile getiren Bakan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Eğer bu vatan evlatları Ağrı ilinin tamamında suyu akmayan mahalle bırakmamışsa, eğer şehrin tamamına çöp konteynırı alınmış, günde en az bir kere bazen 6 kere çöp toplanıyorsa eğer bu şehrin ortasında 110 dönüme Millet bahçesi yapmışlarsa, Ağrı Belediyesini teslim aldığımızda 12,6 milyon borcu vardı. Belediyenin bir arabasında 300 haciz vardı. 12,6 milyon borç ödendi.Hacizler kaldırıldı. Ana arterleri söylemiyorum yapılan bulvarları falan değil,onların şimdi etrafları ışıklı pırıl pırıl oldu. Onların haricinde 100 km asfalt döküldü, 121 km içme suyu hattı döşendi. Lütfen kazandıklarımızı geri vermeyelim filmi tekrar başa sarmayalım.”

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla