Aydın’ın Koçarlı ilçesinde belediye desteği ve Vodafone ile TABİT iş birliğinde 80 dönüm arazi üzerinde başlanan “Akıllı Köy” projesinde ilk hasat alındı.

Koçarlı’da belediyenin desteği ile Vodafone ve TABİT şirketi tarafından Kasaplı Mahallesi’nde 80 dönüm arazi üzerinde geçen yıl başlanan “Akıllı Köy” projesi meyvelerini vermeye başladı. Arazideki, karpuz ve kavun, domates, biber, patlıcan, salatalık gibi sebzeler yetişti. Sebzeler, 30 kadın ve Koçarlı Belediye Başkanı Mutlu Öztürk tarafından hasat edildi.

“Türkiye’den dünyaya yayılır”

TABİT Tarımsal Bilişim ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. kurucusu Tülin Akın, “Kuruluş amacımız çiftçi ile teknolojiyi bir araya getirmekti. Akıllı Köy ile köylünün değişimini anlatabilirsek tüm Türkiye’ye ardından da dünyaya yayılır. Çiftçilere, teknoloji kullanıldığında verimin artacağını uygulamalı olarak anlatıyoruz. Geçen yıl burada ilk kez örnek bir kavun üretimi yaptık ve yüzde yüz 50 verim artışı oldu. Kışın da 40 kadına seralarda eğitim verdik, serada da marul ürettiler. Her kadın evinde 2 bin 500 TL gelir elde etti. Biz onlara teknolojiyle üretim nasıl olur gösteriyoruz. Buradaki temel amacımız köylerde daha yaşanılabilir olmayı ön plana çıkarmak ve kentten köye geri dönüşü sağlamak” dedi.

“Tepkiler almıştık”

Koçarlı Belediye Başkanı Mutlu Öztürk de, personeli ile hasat yapmanın mutluluğunu yaşadıklarına değinerek, “Akıllı Köy kurulurken birçok insandan tepkiler almıştık. Ancak geçen zaman içinde Kasaplar Mahallesi, TABİT, Vodafone ve Akıllı Köy’ü çok iyi anladı. Şimdi bizim insanımız dokunmayınca, ellemeyince veya koklamayınca onu anlamıyor. Ben de çiftçiyim ve aynı zamanda Ziraat Odası Başkanı’yım. Çiftçimiz bir şeyi görmediği sürece onu yapmıyor. Çiftçimiz burada gördüğünü öğrenerek uyguluyor. Ekilen ürünlerden çiftçimiz kazanıyor. Çiftçilerin kazanması bizim kazanmamızdır” diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  GÜLTEPE GENÇLİK MERKEZİ AÇILDI