Sinema meslek birlikleri, oyuncu, yönetmen ve yapımcılar, Uluslararası Antalya Film Festivali’nde “Ulusal Yarışma” bölümünün kaldırılmasına tepki gösterdi.

Sinema meslek birlikleri, oyuncu, yönetmen ve yapımcılar, Uluslararası Antalya Film Festivali’nde “Ulusal Yarışma” bölümünün kaldırılmasına tepki gösterdi. Filmleriyle birçok defa Altın Portakal ödülüne layık görülen sinema sanatçısı Hülya Koçyiğit, festivalin 54 yıldır Türk sinemasını onurlandırdığını vurguladı. Koçyiğit, “Festival, Türk halkıyla sinemasını buluşturmakta. İlk defa bu yıl ulusal yarışmadan yoksun olacak. Hep yerli ve milli değerlerimiz dedik ve bunları yaygınlaştırmak istedik. O nedenle elbette uluslararası festival olabilir ama ulusal sinemamızı ayakta tutan, destek veren Antalya Film Festivali’nin yapılmamasını, ulusal yarışmanın yapılmamasını kabul edemiyorum” dedi.

“Bu yüz yıllık aşkı inkar etmektir”

Sinema sanatçısı Fatma Girik ise, bir karenin 100 yıllık hatırının olduğuna dikkat çekti. Girik, “Yüz yıllık aşk Türkiye’de sinema ve seyirci ilişkisi. Bu uygulama neredeyse bütün sinema tarihimizi, bu yüz yıllık aşkı inkar etmektir. Bu festival geleneğini yok saymak, ülkemiz kültürüne de ihanettir. Kaldı ki biz uluslararası festivallere katılma başarısını elde etme zenginliğini göstermiş bir sinema gücüyüz. Derdimiz uluslararası festivallere karşı olmak değil. Başka bir organizasyon da yapılabilir ama bu, Antalya Film Festivalimizin isminden ulusal kelimesinin kaldırılmasını gerektirmez” diye konuştu.

“Sinema için büyük kayıp”

Müzisyen Cahit Berkay da, ulusal yarışmanın sonlandırıldığını duyduğu için gerçekten çok üzüldüğüne dikkat çekti. Berkay, “Yanılmıyorsam benim 6 tane ödülüm var Antalya’da. Film ve onur ödülleri anlamında. Halbuki ben bunu 10’a çıkarmak istiyordum. Niye durdurdunuz Antalya Altın Portakal Festivalini? Şaka bir yana ama sinema için büyük bir kayıp. Antalya Altın Portakal festivali en büyük motivasyondur sinema adına. Üzgünüm” ifadelerinde bulundu.

“Yapmayın, dokunmayın, sanat güzeldir”

Sanatçı Şevket Çoruh ise, tepkisini paylaştığı video ile dile getirdi. Çoruh, videosunda, şunları söyledi:
“Türk sinemasının 54 yıldır devam eden Altın Portakal Antalya Film Festivali ulusal yarışması artık yapılmıyor. Neden yapılmıyor? Neden kaldırdınız? Yapmayın, dokunmayın. Sanat güzeldir.”

İnceleyin:  Trabzon Yarı Maratonu tamamlandı: Ayakkabılarını eline alarak koşuyu tamamladı

Sinema birlikleri mektup göndermişti

Festivalden ulusal bölümün kaldırılmasına tepki gösteren sinema meslek birlikleri de festivalin başkanlığını üstlenen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e bir mektup göndermişti. Sinema sektörünün endişe ve düşüncelerinin aktarıldığı mektupta, Film Yapımcıları Meslek Birliği (FİYAB), Senaryo ve Diyalog Yazarı Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SENARİSTBİR), Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği (SE-YAP), Sinema Oyuncuları Meslek Birliği (BİROY), Televizyon ve Sinema Filmi Yapımcıları Meslek Birliği (TESİYAP), Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM), Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SİNEBİR], Film Yönetmenleri Derneği (FİLMYÖN) ve Çağdaş Sinema Oyuncuları’nın (ÇASOD) imzası yer alıyordu.

Sinemacılardan ortak tepki

Sinemacılar, 54’üncü kez düzenlenecek olan ve bu yıl ‘Ulusal Yarışma’ kategorisinin kaldırıldığı açıklanan Antalya Altın Portakal Film Festivali ile ilgili ortak bir metin de yayımladı. Metinde, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e çağrıda bulunuldu. Metinde, şunlar kaydedildi:
“Antalya Altın Portakal Film Festivali, ulusal sinemamızın 53 yıllık geleneği, ocağı ve hafızasıdır. Başta Antalya halkı olmak üzere Türkiye’nin tamamı sinemamızın nabzını bu festivalle tutmuştur. Sinemamızın bütün yetenekleri filmlerini ilk önce bu festivalde halka sunmuştur. Yıldızlarımız bu festivalde parlamıştır. 53 yıllık emekle aşkla yoğrulmuş ve büyük fedakarlıklarla büyütülmüş en büyük ulusal film yarışmamız ‘Antalya markasını büyütmek için festivali uluslararası yapıyoruz’ gerekçesiyle sonlandırılıyor.”

“Büyütülmesine kimsenin itirazı olmaz”

Metinde, şu ifadelere de yer verildi:
“Uluslararası bölümün büyütülmesine kimsenin itirazı olamaz. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin büyütülüp, uluslararası olmasının önündeki engel 53 yıldır bu geleneği yaşatanlar mıdır? Hayır. Yıllardır Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin uluslararası ayağının gelişmesi için birçok girişim yapıldı projeler sunuldu ve bir kısmı hayata geçti. Sayın Menderes Türel de bu festivalin büyümesi için değerli katkılar yapmış ve festivalin uluslararası ayağının güçlendirilmesi için büyük çabalar göstermiştir. Festival ulusal sinemamıza daha çok katkı sağlayacak bir düzeye gelmişken böylesi ters bir karar sinema sektörünü hem şaşırtmış hem de rencide etmiştir.”

Facebook Yorumları