Bursa Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle hazırlanan “tarihi çarşıların yönetimi ile ilgili yasa taslağı” Ankara’ya gidiyor.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “tarihi çarşıların yönetimi ile ilgili yasa taslağı”nı kamuoyuna tanıttı. Toplantı, Tarihi Belediye Binası’nda yapıldı. Toplantıya, Türkiye Tarihi Çarşılar Federasyonu Yönetim Kurulu üyeleri de katıldı. Başkan Altepe, çarşıların tarihi şehirlerin göz bebeği olduğunu belirtti. Altepe, “Bursa gibi tarih başkenti şehirlerimizin merkezidir, çarşılarımız. Her zaman için şehrin ilgi odağı olan ve özellikle turistlerin geldiklerinde ilk uğradıkları ve en çok ziyaret edilen bölge çarşılardır” dedi.

“Çarşıların canlılığı şehirleri canlandırır”

Altepe, Bursa’da Tarihi Çarşılar ve Hanlar Bölgesi ile Ulu Cami civarının en çok ziyaret edilen bölge olduğunu belirtti. Başkan Altepe, “Çarşılar, mutlaka canlı olmalı. Tarihi çarşılar, canlı olursa şehir de canlı olur. Çarşı çökerse, şehir çöker. Onun için bizler de ilk günden itibaren çarşılarımıza önem verdik. Çarşılarımızda çatısından tabelasına ve zeminin kaplamasına kadar tümüyle elden geçirdik. Çarşılarımız Türkiye’ye ve dünyaya örnek bir restorasyondan geçti” dedi.

Altepe, çarşıların özgün haline kavuştuğunu söyleyerek, “Hedefimiz, fiziki anlamda gelişen bu çarşılarımızın daha ileriye gitmesi. Düzen, kalite ve sunulan imkanlarla birlikte çarşıların cazibe merkezi olması önemli. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren en önemli değerimiz olan çarşılarımızın etkinlik ve insanların buluşma merkezi olabilmesi konusunda yapılması gereken çağdaş düzenlemelere önem veriyoruz” diye konuştu.

Düzenlemelerle, çarşıların her türlü hava şartlarına uygun hale getirildiğini ve ilgi odağı olduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Bursa çarşılarına öncelikle esnafın sahip çıkması gerekiyor. Daha önce 11 olan çarşı derneği ve yönetimi bugün 41’e ulaştı. Tarihi Çarşılar Federasyonu ile 41 çarşı derneği ve yönetimiyle birlikte Bursa çarşıları iyi bir oluşum sağladı” ifadelerinde bulundu.

İnceleyin:  Sertab Erener, CHP'li Başkan Kara'yı sahneden kovdu

“20 sayfalık tasarı hazırlandı “

Başkan Altepe, her çarşıda kendine has düzenlemelerin yapıldığını hatırlattı. Altepe, şunları söyledi:
“Çarşılarla ilgili bunca yatırım yapılmasına rağmen istediğimiz seviyeye bir türlü getiremedik. Bu yüzden çarşılarla ilgili yasal düzenleme konusunda çalışmalar yapıldı. Yaklaşık 20 sayfalık bir tasarı hazırlandı. ‘Tarihi Çarşılar Yasa Tasarısı’nın meclisimize sunulması için girişimleri artık başlatmış bulunuyoruz.”

“Kısa sürede hedefe ulaşmayı istiyoruz”

Bursa merkezinde günde 2,5 milyon kişilik insan hareketi olduğunu belirten Altepe, çarşının belli bir düzen ve kaliteye ulaşmasının önemine vurgu yaptı. Altepe, şunları kaydetti:
“En kısa zamanda hedefe ulaşmayı istiyoruz. Çarşı, Orhan Gazi tarafından kuruldu ve 700 yıla yakın tarihi var. Çarşıda kuralların uygulanması gerekiyor. Esnaf ve belediye el ele bunları uygulayacak. Esnaf ve sanatkarlar şehri Bursa’da, bu örneği de verelim istiyoruz. Örnek, güzel bir çalışma olacak. Uzun yıllardır alamadığımız mesafeyi bu düzenlemeyle kısa zamanda almış olacağız. Fiziki düzenleme yanında düzen, esnaf kalitesi, sunum şekli de önemli. O zaman çarşının rakibi olmaz.”

“Bu, sadece Bursa’nın sorunu değil”

Tarihi Çarşılar Federasyonu Başkanı Muhsin Özyıldırım ise, tarihi çarşıları koruma, yaşatma ve yönetmeyi misyon edindiklerini belirtti. Özyıldırım, şu ifadelerde bulundu:
“Koruma konusunda özellikle 2000’li yılların başından itibaren öncü olarak Bursa’da ve tüm Türkiye’de tarihi çarşıların, bedestenlerin, arastaların restorasyonu konusunda çok önemli adımlar atıldı. Mimari özellikleri yaşatıldı. Yönetilme konusunda çeşitli sıkıntılar vardı. Çarşılar dernekler marifetiyle yönetilmeye çalışılıyordu.”

Özyıldırım, bazı tıkanılan noktalar olduğunu kaydetti. Özyıldırım, çarşılarla ilgili disiplinli düzenlemeler için bir kanun taslağına ihtiyaç duyulduğunu anlattı. Yıllardır bu konuda çalışmalar yapıldığını ifade eden Özyıldırım, Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde yapılan çalışmalar hakkında bilgiler vererek, “Hazırladığımız taslağı Ankara’ya sunuyoruz. Tabii ki, kanun haline gelsin diye bekliyoruz. Bu sadece Bursa’nın sorunu değil” dedi.

Facebook Yorumları