Ana SayfaBelediye BaşkanlarıAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş Kimdir, Nereli, Kaç Yaşında?

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş Kimdir, Nereli, Kaç Yaşında?

Mansur Yavaş, 23 Mayıs 1955 yılında Ankara’nın Beypazarı ilçesinde dünyaya gelmiştir. Beypazarı’nda ilk orta ve lise eğitimini tamamladı. Yavaş, 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk fakültesini kazanmasıyla İstanbul’a yerleşmiştir. 1983 yılında mezun olduktan sonra Beypazarı’na dönerek 13 yıl boyunca serbest avukatlık yapmıştır. Mansur Yavaş kimdir? Aslen Nereli? Kaç Yaşında? Detaylar haberimizde…

Mansur Yavaş Kimdir?

Siyasete olan merakı gençlik yıllarına dayanan Mansur Yavaş, 1989-1994 yılları arasında Belediye Meclis üyeliği yapmıştır. 1994 yılında MHP’den Beypazarı Belediye Başkan adaylığına soyunmuş ama seçimleri kazanamamıştır. İlk adaylığında seçilemeyen Yavaş, 1999 yılında yine MHP’den aday oldu. Bu sefer Beypazarı Belediye Başkanlığını kazanmıştır. Seçiminden sonra yaptığı icraatlar ile ’2001 Yılının En İyi Yerel Yöneticisi’, ’Çevre Ödülü’ gibi birçok ödüle layık görüldü. Yavaş 2004 yılında TÜSİAV tarafından ‘Yılın Belediye Başkanı’ seçilmiştir.

18 Nisan 2004 tarihli seçimlerde %55 oy oranı alarak tekrar Beypazarı Belediye Başkanı oldu. Yavaş, 2009 yılında MHP’den Ankara Büyükşehir Başkan adayı olmuştur. Aldığı %27’lik oy oranı ile dikkatleri üzerine çekmiş olsa da rakipleri Melih Gökçek ve Murat Karayalçın’ın gerisinde kalmıştır.

Siyasette 40 Yıl

MHP’nin 2014 yerel seçimlerinde Mansur Yavaş’ı aday göstermemesi üzerine Yavaş MHP’den ayrıldı. Böylece 2014 Yerel seçimlerine CHP’nin Ankara Büyükşehir Başkan adayı olarak çıktı. Seçimi çok az bir farkla kaydeden Yavaş, 2016 yılında CHP’den istifa etmiştir.

2018 yılında yapılan CHP meclis toplantısında Merkez Yönetim Kurulu (MYK) tarafından 2019 yerel seçimlerinde Yavaş’ın CHP’den aday gösterilmesine karar verilmiştir. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Ankara’nın Belediye Başkanı seçilen Yavaş, CHP ‘ye başkenti tekrar kazandırmıştır. Yavaş’ın salgın döneminde ‘İyilik Bulaşıcıdır’ sloganıyla Ankara halkı için yaptığı yardımlar, sokak hayvanlarına sahip çıkması, ‘covid-19’a karşı başkentler ittifakı’ isimli platformu kurması gibi icraatları Yavaş’ı salgın döneminde gündeme taşımıştır. Ayrıca Yavaş’ın belediyenin bütçe açığını da büyük ölçüde azalttığı bilinmektedir. Son anket araştırmalarına göre yerel yönetimlerde en beğenilen isim Yavaş olmuştur.

Lisans eğitiminden mezun olduktan sonra Nurşen Yavaş ile hayatını birleştiren Mansur Yavaş ayrıca 2 çocuk babasıdır.

https://www.ozelkalem.com.tr/mansur-yavastan-turkiyede-bir-ilk-2/
https://www.mansuryavas.com.tr/

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar