Özel Kalem

Ankara Büyükşehir Belediyesi, günde 800 binin üzerinde vatandaşın kullandığı EGO otobüslerini seferlerin tamamlanmasıyla birlikte dezenfekte ediyor.

Soğuk kış günlerinin gelmesiyle birlikte grip ve nezle gibi bulaşıcı hastalıklar da baş göstermeye çalıştı. Bunun üzerine harekete geçen Ankara Büyükşehir Belediyesi, günde yaklaşık 800 bin kişinin kullandığı EGO otobüslerini rutin temizliğin yanı sıra hastalıklara karşı dezenfekte etmeye başladı.

Ego Genel Müdürü Balamir Gündoğdu, EGO otobüslerinin seferlerin tamamlanmasıyla birlikte temizlendiğini vurguladı. Gündoğdu, günlük rutin temizliğinin dışında nezle, grip gibi hastalıklara karşı otobüslerin 15 günde bir de dip köşe dezenfekte edildiğine dikkat çekti. Gündoğdu, “Başkentlilerin güvenli ve konforlu bir şekilde toplu taşıma ihtiyaçlarını sağlarken, otobüslerin hijyen olmasına da büyük önem veriyoruz. Mevsimsel olarak ortaya çıkan bulaşıcı hastalıkları önlemek amacıyla da otobüslerin içlerini özel temizlik malzemeleriyle dezenfekte ediyoruz. Bununla araçlarımızı kapalı mekanlarda hızla üreyen virüslere karşı arındırmış oluyoruz” dedi.

“Özel temizlik malzemeleri kullanılıyor”

Gündoğdu, EGO’nun, her gün bin 344 otobüsle 8 bin 675 sefer yaparak Başkentlilerin toplu ulaşımlarını sağladığını ifade etti. Gündoğdu, “Otobüslerimizin tamamı günlük seferlerini tamamladıktan sonra baştan aşağıya temizlenerek ertesi güne hazır hale getiriliyor. Otobüsler temizlik ekipleri tarafından vakumlu süpürgelerle kaba pisliklerden arındırılıyor. daha sonra yolcu koltukları, koltukların arka-alt kısımları, düğmeler, direksiyon, cam kenarları ve lastikleri, temizleniyor. Şoför paravanı ve yolcu tutamakları da büyük bir titizlik içinde temizleniyor. Bunlar rutin olarak gerçekleştiriliyor. Buna ek olarak toplu taşıma araçlarının yaz aylarında haşerelere, kış aylarında da salgın hastalıklara karşı özel olarak dezenfekte ediyoruz” dedi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  “ Yerel Yönetimlerde Etik Çalıştayı” Ankara’da gerçekleştirildi.