Ana SayfaBaşkanlarBaşkan Hançerli: Kentsel erişebilirlikte ciddi sorunlar var

Başkan Hançerli: Kentsel erişebilirlikte ciddi sorunlar var

ozelkalem dergisi
Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli

Başkan Hançerli: Kentsel erişebilirlikte ciddi sorunlar var

Özel Kalem Dergisi tarafından düzenlenen ve 28 Mart Çarşamba günü başlayan Yerel Yönetim Zirvesi’ne konuk olarak katılan Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, Kentsel Erişebilirlik konusuna dair önemli açıklamalarda bulundu.

Kültür Üniversitesi’nden Prof.Dr.Neslihan Dostoğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleşen oturumda söz alan Başkan Hançerli, yıllardır engellilerin, çocukların ve yaşlıların kentsel erişebilirlik alanında dikkate alınmadıklarını ve bir düzeltme, iyileştirme konusunun ortaya çıktığını söyledi. Kentsel erişebilirlik sorununun birilerinin özel ihtiyacı olarak değil insanların genelinin dikkate alınmaması  nedeniyle yapılan yatırımlar sonucu ortaya çıktığının altını çizdi.

2022’de hala erişebilirlik konusunu konuşuyoruz

Başkan Hançerli, Engelliler hakkında 2005 yılında yürürlüğe giren kanunun kamusal alanda erişebilirlik adına 7 yıllık bir süreyi öngörmesine rağmen 2022 yılında hala erşebilirlik konusunun konuşulduğunu ve bu alanda ciddi sorunlar olduğunu belirtti.

Hançerli konu ile ilgili şunları belirtti:

“Yıl 2022 hala erişebilirliği konuşuyoruz ve erişebilirlik ile ilgili ciddi sorunlarımız var. Ben de  yönettiğim kent Avcılar’da bunun zorluğunu yaşıyorum. Geçmişte yapılan tüm üretimler hatta öyle bazı üretimler var ki  telafisi imkansız. Telafisi imkansız ne demek? Yaya yolunun üzerine ağaçları dikmişiz. Yaya yolu olması gereken standarda sahip değil. Birde yaya yolunun tam ortasına ağaç dikince yaya yolu ortada kalmıyor. Ya çevre karşıtı olacaksınız, ağaç düşmanı olacaksınız ya da erişebilirlik sorununu çözeceksiniz. Bu ikilemle ciddi anlamda karşı karşıya olduğumuzu belirtmek isterim. Tabi bunları söylemek çözüm olmadığı anlamına gelmiyor ama yolumuzun uzun, meşakkatli ve yorucu olduğunu ifede etmek isterim.”dedi

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla