Şanlıurfa’da, Kurtuluş Savaşı döneminde cepheye gönderilen barut ve askeri malzemelerin muhafaza edildiği “Barutçu Hanı” yapılan çalışmalarla hayata döndü.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Barutçu Hanı bölgesinde başlattığı restorasyon çalışmalarını tamamladı. 2014 yılında, Yahudi Hanı ismi ile de bilinen Barutçu Hanı’nda dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Celallettin Güvenç tarafından başlatılan çalışma tamamlandı. Geçmişi 16’ncı yüzyıla kadar dayanan 3 katlı hanın restoresi 4 yılda tamamlanabildi. Han hem hayata döndü hem de turizme kazandırıldı.

“Türkiye’deki 3 handan biri”

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, “Türkiye’de çok az sayıda bulunan 3 katlı 3 handan biri olan Barutçu Han’ımızın restorasyonunu tamamladık. Şanlıurfa’mıza hayırlı olsun” dedi.

Askeri malzemeler burada tutuluyordu

Osmanlı mimarisiyle tarihi İpekyolu üzerinde inşa edilen han, dönemin önemli ticaret merkezi Şanlıurfa’da tüccarlar tarafından hem ticaret hem de dinlenme amaçlı kullanılmıştı. Barutçu Hanı, Tarihi Kapalı Çarşı içerisindeki Demirciler Pazarı’nın kuzeyinde yer alıyor. Han, ayrıca Kurtuluş Savaşı döneminde cepheye gönderilen barut ve askeri malzemelerin burada tutulmasının ardından ‘Barutçu’ ismini almıştı.

Geçen süreç içerisinde yıpranarak tarihi dokusunu yitirmek üzere olan handa Büyükşehir Belediyesi çalışma başlatmıştı. Yarım asırdan bu yana küçük işletmelerin bulunduğu hanın tarihi özelliğine uygun bir şekilde tekrardan hayata kazandırılan han bölge turizmine de katkı sağlaması bekleniyor.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Kadınlar mikro kredi ile patron oluyor