İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “İBB Veri Merkezi” kurdu. Merkez, uluslararası standartlarda ve Türkiye’nin ilk veri merkezi konumunda.

Vatandaşlara en iyi hizmeti kesintisiz sunabilmeyi hedefleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kamu kurumları arasında Türkiye’nin ilk “Uluslararası Uptime Institute Tier III” standartlarında tasarım ve kurulumu yapılan veri merkezi hayata geçirdi. Başakşehir’de kurulan merkezin testleri tamamlandı. Sertifikaları alınan merkez, aktif olarak hizmet vermeye başladı.

“Uluslararası Uptime Institute Tier III” standardı, elektrik, soğutma, fiziksel güvenlik, yangın, bina sağlamlığı, network yapısı gibi konularda, doğal afet ve benzeri olağanüstü hallerde dahi veri merkezinin ayakta kalabileceğinin ve hizmet vermeye devam edebileceğinin yeterlilik ve yetkinlik seviyesini gösteriyor.

Merkez, İBB Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Elektronik Sistemler Müdürlüğü tarafından yaklaşık 1000 metrekarelik alana kuruldu. İBB Veri Merkezi, İBB ve iştiraklerine hızlı ve güvenilir veri merkezi hizmetlerinin sunmasını sağlıyor. Hizmetlerin konsolide edilmesiyle kamu yararı sağlanarak, vatandaşlara en iyi hizmet kesintisiz bir şekilde sunuluyor. Daha sonra bu hizmetlerin, diğer kamu kuruluşları ve özel sektör için de sağlanabilmesi hedefleniyor.

Uptime Institute nedir?

Veri merkezi kurulması ve işletilmesi konularında altyapı sertifikasyonundan eğitime kadar birçok hizmeti kapsayan, tüm dünyada geçerliliği olan sertifikalarıyla güvenilirliği konusunda kendini ispat etmiş, uluslararası hizmet veren; Amerika merkezli özel bir kurumdur. Uptime Institute’ un “TIER” sertifikaları bilindiği üzere veri merkezlerinin yeterlilik seviyesine göre veriliyor.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  İstanbul'da Haremeyn Sergisi ile kutsal yolculuk