Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen

Eskişehir Porsuk Barajı’ndaki su seviyesinin azaldı. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, “Kentin içme ve kullanma suyu sıkıntısı çekme tehlikesi her geçen gün daha da artıyor” dedi.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Porsuk Barajı’ndaki su seviyesinin azalması nedeniyle açıklama yaptı. Büyükerşen, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ve Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ile birlikte barajda incelemelerde bulundu. Büyükerşen, Barajdaki suyun Polatlı’daki çiftçilere sulama amacıyla gönderilmesi sonucunda azaldığını söyledi. Büyükerşen, “Yılda Eskişehir’e verilen 165 milyon metreküp su rezervinin bu yıl Temmuz ayı başından itibaren günde 1 milyon 100 bin metreküpü Porsuk yatağına ve oradan da Polatlı’ya verilmektedir. Vahşi sulama olarak kullanılan bu miktar her gün verilen 800 bin metreküpü ile gittikçe artmaktadır. Diğer bir deyişle Polatlı’ya Eskişehir halkını cezalandırır gibi su verilmektedir” dedi.

“Ağır metaller de problem olacaktır”

Büyükerşen, ayrıca içme ve kullanma amaçlı alınan suyun miktarının yanında kalitesinin de önemli olduğuna vurgu yaptı. Büyükerşen, “Porsuk Baraj Gölü’nün doluluk oranı düştükçe yıllardır hunharca kirletilen Porsuk Baraj Gölü’nün tabanına daha da yaklaşılacak. Ve burada yıllardır biriken ağır metaller de bir problem olarak ortaya çıkacaktır. Bu gibi problemler ise ESKİ Genel Müdürlüğü’nü pahalı ve zor arıtım tekniklerini uygulamaya mecbur bırakacaktır. Aynı zamanda Eskişehirlilerin 2019 yılını halkın susuz geçirmesine sebep olacaktır” diye konuştu.

Uyarıları hatırlattı ve uyardı

Büyükerşen, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Sulama Birliğinin kurak geçeceği anlaşılan mevsimlerde çiftçilerin kuru ziraate elverişli ekim yapmaları uyarılarını da anımsattı. Büyükerşen, Polatlılı çiftçilerin bunlara uymamayı alışkanlık haline getirdiğini belirtti. Büyükerşen, “Polatlılı ekiciler, hükümet ve Ankara bürokrasisine yaptıkları siyasi baskı ile Eskişehir DSİ Bölge Müdürlüğü’ne verdirilen talimatlarla, sulama kanalları dışında Porsuk’un ana yatağına verilen su kapaklarını sonuna kadar açtırıyor. Barajdaki su seviyesinin hızla düşmesine sebep oluyorlar” ifadelerinde bulundu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Moskova Belediyesi, Başkan Topbaş'ı ağırladı