Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 25 Aralık Gaziantep’in düşman işgalinden Kurtuluş Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kentin Kurtuluş Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Şahin, 25 Aralık tarihinin, bir şehir halkının namus ve hürriyetini çiğnetmemek için, 96 yıl önce silahsız ve cephanesiz bir şekilde on ay dokuz gün boyunca bir taraftan düşmanla, diğer taraftan da açlık ve yoklukla verdiği onurlu mücadelenin unutulmaması ve unutturulmaması gereken yıldönümü olduğunu belirtti.

“İman gücüyle yazıldı”

Başkan Şahin, “Bugün, atalarımızın inanç, cesaret, azim ve kahramanlığıyla tarihteki en şanlı destanlardan birinin yazıldığı gündür. Gaziantep savunması, yokluk ve açlıkla mücadele ederken bile düşmana geçit vermeyen, teslim olmayan Antep halkının vatan, millet aşkıyla, boyunduruk altına girmeyi reddeden kararlılığıyla, silahları olmasa bile kalplerindeki iman gücü ve yumruklarıyla yazdıkları kahramanlık öyküsüdür. Gazi şehir, 6 bin 317 evladını şehit vermiştir. Hiçbir yerden yardım ve destek almadan ‘Ölürsem Şehit, Kalırsam Gazi olurum’ inancıyla Ayıntap’ı düşman işgalinden kurtarmış ve ‘Gazi’lik onuruna nail olmuştur” ifadelerini kullandı.

Şahin, vatan toprağının tek bir karışını düşman askerlerine bırakmamak uğruna 11 ay süren direniş mücadelesinde şehadet şerbetini içen aziz şehitlere vurgu yaptı. Şahin, “Bu kahraman halk, annesinin iffetine saldıran Fransız askerlerine taş atarak karşı koymaya çalışan ilk şehidi 14 yaşındaki Kâmil’i, köprübaşındaki kararlı mücadelesiyle, ‘Düşman askeri cesedimi çiğnemeden Antep’e giremez’ diyen Şahinbey’i, ‘Vurun Antepliler Namus Günüdür’ diyen Karayılan’ı ile ‘Ya İstiklal Ya İzmihlal’ kararlılığıyla işgale direnmiştir” diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Türkiye'de ilk kez bir AVM yıkıldı!