Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna

Başkan Mustafa Tuna, yüksek binalarla şehri boğmamak gerektiğine dikkat çekerek, “Buna dönüşüm denmez, bu felaketin habercisidir” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Uluslararası Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Konferansı’na katıldı. Konferansta, kentsel dönüşüm projeleri masaya yatırıldı. Konferansta konuşan Tuna, büyükşehirlerin silüetini değiştiren yüksek binaları eleştirdi. Tuna, imar ve dönüşüm projelerinin yıllar önce İmar İskan Bakanlığı aracılığıyla tek elden yürütüldüğünü hatırlattı. Başkan Mustafa Tuna, “O yıllarda tüm ülkenin imar çalışmaları bakanlık aracılığıyla yapılıyordu. Bakanlık, neye karar verirse şehirlerde o uygulanırdı. Bunun en bariz örneği ise Ankara Yenimahalle’ de ki Demetevler Mahallesidir. Burası o zamanki İmar İskan Bakanlığı’nın hatasından oluşmuştur. O zamanlar o bölgenin gelişmesi gerekli görülmediği için imar verilmemiştir. Ankara’ya göç edenler ise konut ihtiyaçlarını buradan sağlamışlardır. Vatandaşlar elinde ne kadar demir varsa o kadar da kat çıkmış. Şimdi Demetevler bölgesi 8 katlı, 10 katlı, 12 katlı ruhsatsız, iskansız binalarla doludur. Arsası da kendine ait değil üstelik. Tabiri caizse buraları apartman gecekondular ile doldurulmuştur. 70’li yılların en önemli hadiselerden biri budur” dedi.

“Sadece fiziki yapıların düzeltilmesi şeklinde düşünülmemeli”

Başkan Mustafa Tuna, konuşmasında, kentsel dönüşüme yönelik çözüm önerilerinde de bulundu. Tuna, “Olay sadece fiziki yapıların düzeltilmesi şeklinde düşünülmemelidir. Bunun sosyal ve ekonomik boyutlarının da ele alınması gerekir. Kentsel dönüşüm alanlarında yaşayan insanlar yok farz edilmemeli. O bölgede yaşayan insanların da hayatlarını normal şartlarda idame ettirecekleri konutlara sahip olmaları gerekir” diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Gündoğdu Mahallesi baştan sona yenilenecek