kadın ve çocuk

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Türk Medeni Kanunu’nun Kabulünün 94. yılında düzenlenen “Kadın ve Çocuk” temalı konferansa katıldı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Türk Medeni Kanunu’nun kabulünün 94. Yılı nedeniyle Büyükşehir Belediyesi’nin Ankara Kent Konseyi ve Çalıkuşları Derneği ile ortaklaşa  düzenlediği “Kadın ve Çocuk” konferansına katıldı.

Ankara Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde düzenlenen konferans, Başkan Yavaş’ın “Kadın ve Çocuk Hakları”na yönelik açılış konuşmasıyla başladı.

KADINA ŞİDDET TÜM TOPLUMU ETKİLİYOR

Kadına karşı uygulanan her türlü şiddetin, tüm toplumu derinden yaraladığını vurgulayan Başkan Yavaş, “Neredeyse her gün ülkemizin bir köşesinden kadın cinayeti haberleri geliyor. Kadına yönelik şiddet sadece maruz bıraktığı kişileri değil, geride bıraktıklarını, yakınlarını ve bizleri de etkiliyor” dedi.Her 10 kadından 4’ünün şiddet mağduru olduğunu açıklayan Başkan Yavaş, 2016 yılında 328 olan kadın cinayetlerinin, 2019 yılında büyük artış göstererek 474’e çıktığını belirtti.

“GÜÇLÜ KADINLAR GÜÇLÜ YARINLAR”

Kadın cinayetlerinde meydana gelen artışın endişe verici boyutlara ulaştığını söyleyen Başkan Yavaş, “Bizler şehirlerimizi;  toplumun her kesimine elini uzatan, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarına cevap veren, havası, suyu temiz, ulaşımı kolay, mutlu ve sağlıklı insanların yaşadığı yerler haline getirmeliyiz. Kadının güçlenmesi için  kullandığımız ‘Güçlü Kadınlar Güçlü Yarınlar’ sloganı, göreve geldiğimiz andan itibaren yol haritamız oldu. Göreve başlamamızdan itibaren şiddetle mücadele mekanizmalarının güçlendirilmesi ilk hedeflerimiz arasında yerini aldı” diyerek, yerel yönetimlerin tek görevinin sadece kentsel hizmetlerde bulunmak olmadığının altını çizdi.Birleşmiş Milletler ile ortak yürütülen bir proje kapsamında, 2007 yılında açılan sığınma evinin kapasitesinin iki katına çıktığını açıklayan Başkan Yavaş, “Sığınma Evlerinin dışında bu yıl içerisinde 60 yatak kapasiteli Kadın Barınma Evimizin açılışını yapacağız. Bu Barınma Evimiz  yurtdışındaki iyi uygulama örnekleri model alınarak planlandı ve içerisinde pek çok mesleki atölye olacak. Böylece kadınlar kurumda kalırken meslek sahibi de olabilecekler” dedi.

İnceleyin:  ÖĞRENCİLER İSTEDİ BÜYÜKŞEHİR DAĞITTI

“YOLUN DAHA BAŞINDAYIZ”

 Büyükşehir tarafından, “Yerel Eşitlik Eylem Planı” kapsamında kadınlara yönelik verilen eğitimlerden ücretsiz avukat hizmetine, Başkent genelinde uygulanan anketlerden kadın kooperatiflerinin desteklenmesine kadar birçok hizmetin hayata geçtiğini belirten Başkan Yavaş, “Bunlar gibi onlarca projemizi daha hayata geçirmenin büyük mutluluğunu yaşıyoruz. Ancak yolun daha başında olduğumuzun da farkındayız. Şimdi daha büyük çaplı çalışmaları Ankara’mız için teker teker faaliyete geçiriyoruz” şeklinde ifade etti

Facebook Yorumları