Ana SayfaYaşamBebekli Kilise cemaatini bekliyor

Bebekli Kilise cemaatini bekliyor

Adana’da Bebekli Kilise olarak bilinen Aziz Pavluv Kilisesi dezenfektan çalışmalarıyla tepeden tırnağa temizlenerek ibadete hazır bir şekilde cemaatini bekliyor.

ADANA-Adana Büyükşehir Belediyesi, koronavirüs tedbirleri kapsamında 16 Mart 2020 tarihinden itibaren kapatılan ibadethanelerin kontrollü olarak yeniden açılmasının hemen öncesinde başlattığı temizlik ve dezenfekte çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda; kentte ‘Bebekli Kilise’ olarak bilinen Aziz Pavluv Kilisesi’nde gerçekleştirilen temizlik ve dezenfekte çalışmalarıyla ibadete hazır hale getirildi.

Bebekli Kilise Cemaatini bekliyor-ozelkalem.com.tr

Cemaatini bekliyor

Salgın hastalığın bulaşma hızını düşürmek ve vatandaşlarını sağlığını korumak amacıyla 74 gün boyunca kapalı olan ibadethanelerin açılmasıyla birlikte Adana Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ekipleri ibadethanelerde temizlik ve dezenfekteye devam ediyor. Adana Büyükşehir Belediyesi ekipleri Bebekli Kilise’de temizlik çalışması yaptı. Kilise içerisinde ve bahçesinde temizlik yapan ekipler daha sonra ilaçlama ve dezenfekte işlemi gerçekleştirdi. Adana Büyükşehir Belediyesi’nin camilerde ve cemevlerinde de temizlik ve dezenfekte çalışmaları düzenli olarak sürüyor.

Bebekli Kilise Cemaatini bekliyor-ozelkalem.com.tr

Kilise’nin tarihçesi

Bebekli Kilise olarak bilinen Aziz Pavlus Kilisesi, Adana’nın Tepebağ ilçesinde 1880’li yıllarda, Saint Paul adına yaptırılmış, bir İtalyan Katolik kilisesidir. Kilisenin tepesinde bulunan, 2.5 metre boyunda tunçtan yapılmış Meryem Ana heykelinin küçük bir çocuğu indirdiği için halk tarafından ‘Bebekli Kilise’ diye de adlandırılmaktadır. Ermeni Apostolik Kilisesi olarak yapılan Bebekli Kilise; Ermeni cemaatinin, sözde 1915 Ermeni soykırımından sonra şehri terk etmesinin ardından katolik cemaate verilmiştir. Adananın kültürel zenginliklerinden biri olan Bebekli Kilise, hem katolik, hem de protestan tarafından kullanılmaktadır.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar