Ana SayfaSosyal sorumlulukÇevre için ‘Büyük’ güçbirliği

Çevre için ‘Büyük’ güçbirliği

Bursa Büyükşehir Belediyesi, çevre katliamıyla daha etkin bir mücadele için; Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi, Zabıta Dairesi ve Burkent şirketi arasında güçbirliği oluşturdu. Ekipler, haftanın 7 günü kesintisiz denetim yapacak.

 

BURSA-Kentin daha sağlıklı ve yaşanılabilir bir kent olması için çevre yatırımlarına ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, doğayı kirletici unsurlara karşı da yoğun bir mücadele veriyor. Çalışmalar kapsamında; dere kenarları ve verimli tarım alanlarına dökülen hafriyatların önüne geçmek için 28 adet hafriyat depolama sahası oluşturuldu. Hafriyat atıklarını kontrollü döküm sahalarına getirenlerden ton başına 5.50 lira ücret talep ediliyor. Bu kadar az parayı bile ödememek için kaçak dökümle çevre katliamına yol açanlar da hem havadan hem de karadan takip altına alınıyor.

Kuralllara uymayanlara af yok

UKOME kararıyla hafriyat taşıyan araçlara; uydu araç takip sistemine uyumlu, damper hareketlerine duyarlı GPS cihazı taktırılması zorunluluğu getirildi. Bu uygulamayla bugüne kadar bine yakın kamyon GPS’le takibe alındı. 2019 yılında kaçak hafriyat dökümü yaptığı tespit edilen 21 şahıs ve 17 firmaya toplam 5 milyon 259 bin 502 lira idari para cezası uygulandı. Denetimlerde bu yılın ilk 5 ayında ise 10 kişi ve kuruma toplam 2 milyon 348 bin 952 lira ceza kesildi.

evre için güçbirliği 3
evre için güçbirliği 3

Denetimde güçbirliği

Bugüne kadar Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’nca yürütülen denetimlerde yeni bir döneme geçildi. Çevre katliamıyla etkin bir mücadele hedefiyle denetim noktasında Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi, Zabıta Dairesi ve Burkent şirketi arasında güçbirliği sağlandı. Her 3 birimin katılımıyla oluşturulan ekipler, haftanın 7 günü boyunca kesintisiz bir şekilde denetim yapacak. Denetimlerde, Taşıma İzin Belgesi olmayan hafriyat kamyonları ile izinsiz alanlara  kaçak hafriyat döken kişilere 88 bin 499 lira, şirket ve kuruluşlara ise 265 bin 497 lira para cezası uygulanacak.

evre için güçbirliği 4
evre için güçbirliği 4

Kurallar sağlıklı gelecek için

Denetimlerin daha etkin yapılması için bu sürece zabıta dairesini ve Burkent şirketini de dahil ettiklerini belirtenBüyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Daha yeşil, daha yaşanabilir Bursa için her bireyin üzerine sorumluluklar düşüyor. Çevre konusundaki kuralların tamamı sağlıklı bir gelecek için. Bu kurallardan kesinlikle taviz vermeyeceğiz. Kimsenin mağdur olmaması için çok küçük bedellerle bu işi halletmek varken, ‘bedava yapayım’ diye hem çevreye zarar vermeyin hem de ağır cezai müeyyidelerle karşı karşıya kalmayın” dedi.

 

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler