Cumhurbaşkanlığı Sistemi için uyum yasaları çıkarılacak. Bu uyum yasaları büyük bir kamu reformuna dönüşecek. Bu kapsamda belediye başkanı seçilme yaşı da 18’e düşürülecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti grup toplantısında bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne ilişkin uyum yasalarının köklü bir yönetim reformu haline dönüştürülmesi gerektiğini söyledi. Bunun ardından AK Parti düğmeye bastı. Ayrıca uyum yasaları 2018 yılında çıkarılacak.

16 Nisan’da gerçekleştirilen referandumda milletvekili seçilme yaşı 25’ten 18,’e düşürülmüştü. Alınan bilgiye göre yeni uyum yasaları ile de belediye başkanı seçilme yaşı 18’e düşürülecek. Bilindiği gibi 16 Nisan referandumunda mühürlü zarf tartışması yaşanmıştı. Bunun sona ermesi için barkotlu zarf uygulamasına da geçilecek.

Devlette hantallığı ve zaman kaybına neden olan bütün yapılar tasfiye edilecek. Vatandaşın işini daha rahat göreceği, hızlı kararların alınacağı yeni birimler kurulacak. Kamu kurumlarında yukardan aşağıya müdürlüklerden başlayarak, daire başkanlıkları ve müsteşarlığa kadar giden üç kademeli işler tek kademeye indirilecek. Böylece hem makam sayısı azalacak, hem de işlem süreleri kısalacak. Çoğu kamu kurumuna özel sektör modeli getirilecek.

Türkiye Büyük Millet Meclisi çalışmalarını düzenleyen bazı komisyonların kaldırılıp yeni komisyonların ihdas edildiği yeni bir iç tüzük yapılacak. Bunun için Meclis Başkanlığı seçimlerinin ardından bir komisyon kurulacak. Ayrıca TBMM Genel Kurulunda oturma düzeni de değişecek. Yeni sisteme göre Başbakan olmayacak ve bakanlar Meclis dışından atanacak. Bu nedenle Başbakan ve Bakanlar’a ayrılan koltuklara milletvekilleri oturacak.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Karabük Belediyesi'nde dijital dönüşüm