Binali Yıldırım, canlı yayınlanan Seçim Özel programında.

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, İstanbul’un gelirinin 300 milyar dolar olacağını ve İstanbul’da ihracatının 125 milyar dolara çıkacağını dile getirdi. Şehrin belediye başkanının artık sadece çöpleri toplayan, nikah kıyan, cenaze işlerini yapan, yolları temizleyen, sağa sola çiçek eken bir görevinin olmayacağını açıkladı.

Binali Yıldırım, TGRT Haber, TGRT EU, TGRT Belgesel ve İhlas Haber Ajansı tarafından canlı yayınlanan Seçim Özel programında; İhlas Medya Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar, TGRT Haber Genel Yayın Yönetmeni Ercan Seki ve Türkiye Gazetesi Yayın Koordinatörü Yücel Koç’un programına konuk olup soruları cevapladı.

“İstanbul’un milli geliri 300 milyar dolar olacak”

Seçimde kazanamama ihtimalinin olmadığını, seçime kazanmak için girildiğini dile getiren Yıldırım, Biz de bu seçime kazanmak için girdik ve kazanmak için de her şeyi yapıyoruz. İstanbulluların desteğiyle, İstanbul’da seçimi kazanacağız, tecrübe kazanacak, İstanbul kazanacak diye düşünüyorum. 5 yıl sonra İstanbul Avrupa’nın 13’üncü yerine 10’uncu büyük şehri olacak. 1’uncu büyük ekonomisi olacak. İstanbul’un milli geliri şu anda 232 milyar dolar, bu haliyle 140 ülkeden daha fazla. İstanbul’un milli geliri 300 milyar dolar olacak ve İstanbul’da ihracat şu anda 78 milyar dolar bu da 125 milyar dolara çıkacak. Şehrin belediye başkanının artık sadece çöpleri toplayan, nikah kıyan, cenaze işlerini yapan, yolları temizleyen, sağa sola çiçek eken bir görevi yok. Şehrin belediye başkanının o şehrin ekonomisini, o şehirde yaşayan insanların beklentilerini karşılayacak, yurtiçin yurtdışı faaliyetleri de yapması lazım” ifadelerinde bulundu.

“İstanbul’u konuşalım, Türkiye’yi konuşalım”

Önce 15 Temmuz gecesi sonrası ülkenin bekası için kararlar alındığı, anayasa değişikliği için düşüceler atıldığ ile ilgili açıklamalarda bulunan Yıldırım, sonrasında İstanbul’u konuşmak gerektiğini, bunun genel değil yerel seçim olduğunu dile getirdi. Şimdi bakıyorum kampanyaya genel seçim yapılacakmış gibi karşıdakiler hababam bastırıyorlar, daha yeni genel seçim yaptık kardeşim bırakın da biz İstanbul’u konuşalım, bırakın da Türkiye’ye konuşalım. Yerel seçim hüviyetinden daha ziyade bir referanduma dönüştü iş. Ben daha çok İstanbul’un konuşmasını, daha çok yerelde kalmasını tercih ederdim. Adaylar ön plana çıksın isterdim. Adayların kabiliyetleri, becerileri, ne yapacak neyi yapamayacak bunlar daha çok konuşulsaydı daha iyi olurdu. 7 Haziran öncesi de böyle bir ittifak kurmuşlardı aynı ittifakla tekrar bir 7 Haziran havası oluşturabilir miyiz, o gayretin içerisindeler.” açıklamalarında bulundu. 

İnceleyin:  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz‘dan İmamoğlu’na tepki

“Ulaşım ve trafik en fazla konuşulan talepler”

TGRT Haber ekipleri, halk ile yaptığı ”İstanbul için ne yapılmasını istersiniz?” sorulu röportaj klibini izleyen Binali yıldırım, en çok dile getirilen trafik problemine de değindi. Kısa zamanda bitecek bir problem olmadığını vurgulayan Yıldırım, kadınlarla ilgili de “Kadınlarla ilgili istekler var bu da çok doğru. Ama bizim diğer ittifakın adayı birkaç gün önce parmağını sallayarak bir kadın adaya Avcılar’da dedi ki ‘bak son uyarım, çekilmezsen bu sana son uyarı’ dedi. Bu o kadınlara yapılabilecek en ağır bir harekettir. Biz belediye başkanlığı adaylığı için İstanbul’da ortaya çıkan bir arkadaşımızın kadınları eliyle tehdit etmesi kabul edilebilir bir şey değil. Biz böyle bir aday değil kadınları baş tacı yapacak, kadınlar bizim anamız bacımız, kadınlar eşimiz, kadınlar bu toplumun temel direği. Dolayısıyla yani böyle bir yaklaşım fevkalade üzücüdür. Dolayısıyla İstanbullu kadınlar adına ben bunu kabul edemem ve kadınlarımız bunu elbetteki değerlendirecektir” mesajını verdi. 

“17 kilometre yürüyüş yolu yapacağız”

Yıldırım, İstanbul’un uzun ince bir yol haritası olduğundan bahsedip, planladıkları proje sistemin de bahsetti. “Yıldırım, 135 kilo metre boyu, 43 kilometre eni olduğunu belirtti. Haliç’i boydan boya 17 kilometre yürüyüş yolu yapacağız yani kesinti olmayacak ve pırıl pırıl olacak. İnsanlar gece gündüz bu sahil boyunca yürüyebilecek, vakit geçirebilecekler. İki tarafa da karşılıklı bir ekolojik köprü yapacağız. Ekolojik köprü, ekolojik adalar yani yaya yürüyüşüyle geçebilecekler, araç olmayacak. Bu bölge bir yaşam alanına dönecek.” diye konuştu.

Facebook Yorumları