Bu yıl ilk kez bir merkez oluşturulacağını, kurulan merkeze ilişkin de bir yazılım kurgulandığına dair açıklamalarda bulunan İhsan, yazılım sayesinde görevlilerin çok pratik hızlı şekilde nerelere ilişkin hazırlık yapılması gerektiğini önceden belirlemeye çalışacaklarını dile getirdi.

AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, 31 Mart seçimlerinde ilk kez tek zarf ilkesini uygulanacağını açıkladı. Türkiye’nin 118 yerinde merkez kurduğunu ve 118 çağrı merkezi koordinatörü eğittiğini dile getirdi’.

AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, 31 Mart yerel seçim çalışmalarına ilişkin bilgi verdi. Yavuz, dün Seçim İşleri Başkanlığı olarak bir değerlendirme yaptıklarını ve bundan sonraki süreci son kez planladıklarını dile getirerek, ”Bu süreci ikiye ayırmamız olağan. Seçimden önceki süreç ve seçim günü. Seçim gününden önceki süreç bir anlamda geride kalmış oluyor, çünkü yarın 18.00’de propaganda bitiyor. Propagandanın bitmesinden sonra seçim gününe herkes odaklanıyor” açıklamalarında bulundu.

”Türkiye’nin 118 yerinde merkez kuruldu”

Yavuz, her ilde bir Sonuç Alım Sistemi (SAS) görevlisinin olduğunu belirterek, sistemin nasıl işediğini açıkladı. 118 yerde ve İstanbul’da merkezler kurduklarını ifade eden Yavuz, Sonuç Alım Sistemi’nin 2014 seçimleriyle AK Parti’de kurgulandığını dile getirdi. Yavuz. Sistemin bugüne kadar çok büyük gelişim kaydettiğini de şu cümlelerle açıkladı: ”Oraların başında da koordinatörler var 118 kişi. 7 bin 227 kişi de sonuç alım görevlisi var. O gün arkadaşlarımızla süreci takip edeceğiz. Kurduğumuz bu sistemle seçim günü sandıklar kapanır kapanmaz, oy pusulaları açılmaya başlandığında daha sonuçlar sandık sonuç tutanağına kaydedilmeden pusulalar açılıyor. İçinde pusulaların olduğu bir tek zarf ilkemiz var. İçinde 3 tane pusula var, muhtarlığı da sayarsak 4 pusula var. İlk olarak büyükşehir belediyesine ilişkin bir oy pusulası ilk kez okunmaya başlıyor. Büyükşehir belediyesine has pusulalar okunmaya başlandığında bizim Sonuç Alım Sistemi devreye giriyor. ”

Zarf ilkesi uygulanacak

Bu yıl ilk kez bir merkez oluşturulacağını, kurulan merkeze ilişkin de bir yazılım kurgulandığına dair açıklamalarda bulunan İhsan, yazılım sayesinde görevlilerin çok pratik hızlı şekilde nerelere ilişkin hazırlık yapılması gerektiğini önceden belirlemeye çalışacaklarını dile getirdi. İhsan, bu ilk kez uygulanacak olan tek zarf ilkesiyle geçersiz oy oranlarının düşeceğinin altını çizerek, ”Bu yıl ilk kez tek zarf ilkesini uygulamış olacağız. Bundan önceki seçimlerde yaklaşık yüzde 4,5 geçersiz oyumuz vardı. Bu geçersiz oyların sayısını azaltma derdi içinde yeni yasal düzenleme yaptık. Yüzde 4,5 oranında olan geçersiz oy oranının tek zarf ilkesiyle yüzde 2’lere ineceğini tahmin ediyorum” diye konuştu

İnceleyin:  Başkan Aziz Kocaoğlu: Yeniden başkan adayı olabilirim

”İstanbulda, bin 893 çağrı görevlisi eğitildi”

Ali İhsan Yavuz, toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Sonuç Alım Sistemi’nde çalışacak görevli sayısının sorulması üzerinde, şu açıklamalarda bulundu: ”118 yerde çağrı merkezi kurduk ve hepsine çağrı merkezi koordinatı atayarak onları eğittik. Bu çağrı merkezlerinde her biri 25 sandıktan sorumlu olacak şekilde çağrı merkezi görevlisi belirledik. Onların sayısı da 7 bin 277’dir. İstanbul’u ayrı kurguladık. Bin 893 çağrı görevlisi İstanbul’da eğitildi. 100 kişi asıl 50 yedek olmak üzere burada belirlediğimiz arkadaşlarımız var. Toplamda 10 bine yakın oluyor. Bilgisayar ekranlarının başında olacak, bir de bu merkezlere veri veren görevliler var. Onların sayısı da 870 bin 161 kişi olarak belirlendi”

Facebook Yorumları