Ozmangazi Belediyesi, Anadolu Selçuklu dönemine ait minyatür, kostüm, yağlı boya ve tablolar olmak üzere toplam 200 parça eseri barındıran bir tarihi serginin ev sahipliğini üstleniyor. “Bir Zamanlar Selçuklu” isimli bu sergiye önemli isimler de her geçen gün konuk oluyor.

Bursa “Bir Zamanlar Selçuklu” Sergisinin 12. Adresi

Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde Telif Hakları Genel Müdürlüğü destekleriyle Müzeler Genel Müdürlüğü ve Geleneksel Anadolu Kültür ve Sanat Atölyeleri Akademisi’nin (GAKSA) iş birliğiyle hazırlanan ‘Bir Zamanlar Selçuklu’ sergisi Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde açıldı. Sergi Bitlis’in Ahlat ilçesinde açıldı ama Türkiye’nin 15 şehrinde açılmaya devam ediliyor. Bursa, serginin 12. adresi ve bu sergiye de Osmangazi Belediyesi ev sahipliği yapıyor.

Sergide Anadolu Selçuklu dönemini anlatan heykeller, şapkalar, tablolar ve kostümler de vardı. 200 parça eserin bulunduğu sergide 2 tonluk materyal yer alıyor. Sergi Bursa’da 27 Kasım’a kadar ziyaretçilere açık olacak.

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde düzenlenen serginin açılış törenine Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın yanı sıra AK parti Bursa Milletvekili Refik Özen, GAKSA Başkanı Işın Fırat ve davetliler katıldı.

“99 ülkeden 645 bin kişi müzeyi ziyarete geldi.”

Osmangazi Belediyesi Başkanı Mustafa Dündar, sergi açılışında konuşma yaptı. Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nin kendine özgün bir mimari yapısının olduğunu ve sanatsal özellikleri ile namının Dünya’ya yayıldığını ifade etti. “99 ülkeden 645 bin kişi müzeyi ziyarete geldi.” diyen Dündar, konuşmasını “Bir Zamanlar Selçuklu” isimli sergiyi Bursalılar ile buluşturdukları için mutlu olduklarını dile getirerek bitirdi.

 

Facebook Yorumları
İnceleyin:  'Atatürk ile Bir Gün' gerçeğe dönüştü