Ana SayfaEğitimYenimahalle Belediyesi Engelli Haklarını Anlatan Bir Panel Düzenledi

Yenimahalle Belediyesi Engelli Haklarını Anlatan Bir Panel Düzenledi

Yenimahalle Belediyesi, Sedattaş Özel Eğitim ve Rhabilitasyon Merkezi ile ortak çalıştıkları bir panel düzenledi. “Engelli Hakları ve Savunuculuk” adlı bu panelde birçok önemli isim de bulunuyordu. Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda organize edilen panel, Sedat Taş moderatörlüğünde panelistler Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİMSEN) Engelliler Komisyonu Başkanı Ayşe Sarı, Avukat Hamit Tiryaki, Tüm Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Kurumları Derneği Genel Başkanı Faruk Sevindi, salonda bulunan çok sayıda engelli ve ailesine engellilerin haklarından bahsetti.

“Yenimahalle Belediyesi olarak önceliğimiz engelliler, çocuklar ve kadınlardır”

Yenimahalle Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Kartal’ın açılış konuşmasıyla başlayan farkındalık etkinliğinde, Kartal, göreve geldikleri ilk günden bu yana engelli vatandaşlar için çalıştıklarını belirtti. Önceliklerinin engelliler, çocuklar ve kadınlar olduğunu ifade eden Kartal, bunun istihdam politikalarının bir parçası olduğunu söyledi. Konuşmasının devamında “Engellileri sosyal yaşamın içinde görmek, iş ve aş sahibi yapabilmek konusunda belediye olarak duyarlıyız.” şeklinde konuşan Mehmet Kartal, engellilere acımak yerine onları hayatın içinde tutmamız gerektiğine dikkat çekti.

“Neden engelli çocuklarımız okullara kabul edilmiyor?”

Konuşmanın ardından panele katılan konuşmacılari engelli vatandaşların faydalanabilecekleri haklardan bahsetti.

Engellilerin hakları için nerelere başvurmaları gerektiğine ve hukuki süreçlere değinen panelistler kendilerine yöneltilen soruları da cevapladı. Panelde, SAHİMSEN Engelliler Komisyonu Başkanı Ayşe Sarı, engelli çocuklar için kullanılan “özel çocuk” tanımlamasını kabul etmediğinin altını çizdi. Bunun bir ayrımcılık olduğunu ifade etti.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla