Ana SayfaBaşkanlarMansur Yavaş "Belediyecilik ile yolsuzluk kelimelerinin yanyana anılmasının kökünü kazıyacağız"

Mansur Yavaş “Belediyecilik ile yolsuzluk kelimelerinin yanyana anılmasının kökünü kazıyacağız”

“Değerli Hemşehrilerim;
Şahsıma ve ekibime vermiş olduğunuz bu görevi hak etmek adına, mutluluğunuzu ve refahınızı daim kılmak için; hız kesmeden, hak yemeden, gece gündüz demeden çalışıyoruz.
Gözünüz arkada kalmasın, yüzünüz hep gülsün istiyoruz.”

Ankara’nın yeni dönem Belediye Başkanı Mansur Yavaş, kısa süre önce sosyal medyadan bu özlerle seslendi Ankaralılara. 2019 yerel seçimlerinde yüzde 50,93 oy oranıyla başkan seçilen ve göreve geldiği günden bu yana şeffaf yönetim anlayışıyla dikkat çeken Mansur Yavaş; insanların birlikte yaşamaktan keyif alacağı Ankara’yı, Ankaralılarla birlikte nasıl inşa edeceklerini, EPR Yerel Yönetim Ajansı Kurucusu Erengül Bilenser’e anlattı.

Bir önceki dönemde de adaydınız ve tartışmalı bir sayımın ardından çok az bir farkla seçilememiştiniz. Tekrar aday gösterilmeyi bekliyor muydunuz ve geçen 5 seneyi nasıl değerlendirdiniz?

Mansur Yavaş
Mansur Yavaş

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 3. kez aday oldum. Her defasında oy oranımı artırarak bugünlere geldim. 2014 seçimlerinde ise oy sayımı oldukça tartışmalıydı. Bize göre hakkımız yendi. Aday gösterileceğimi tahmin ediyordum; çünkü Ankara ve Ankaralının,
çıkarları için çalışacak birine ihtiyacı vardı. 2014 seçimlerinin ardından geçen 5 yılda ise, hem oy sayımı sırasında aynı haksızlıkların tekrar yaşanmaması için çalıştık hem de
kentimiz için projeler üretmeye devam ettik.

Seçilmeyi bekliyor muydunuz ve kesin sonuçlar alındığında ne hissettiniz?

Mansur Yavaş
Mansur Yavaş

Tabii ki seçilmeyi bekliyordum. Seçim süreci boyunca sokaktaydım, esnafla ve halkla beraberdim. Halkın bakışından, sözünden anlayabiliyordunuz bunu… Ayrıca, yapılan anket sonuçları da aynı şeyleri söylüyordu. Sonuçlar netleştiğindeyse, bir yandan Ankara’nın sonunda hak ettiği yönetime kavuşacak olması beni mutlu ederken, bir yandan da omzuma büyük bir yük yükledi. Çünkü ekip olarak Ankaralıların bize olan güvenini boşa  çıkarmamalıyız. Üstlendiğimiz sorumluluğun, beklentilerin farkındayız ve şimdi de
bunun için var gücümüzle çalışıyoruz.

“Ankaralıların bize gelen bütün sorunlarını çözmeye çalışacağız”

Kentte sorun olarak gördüğünüz başlıklar neler? 

Ankara’da gördüğüm sorunların başında ulaşım geliyor. Başkent trafiği İstanbul’a yaklaştı. Hepimizin zamanı çok kıymetli insanlar haklı olarak trafikte zaman harcamak istemiyor. Bunu çözmek için de toplu ulaşım sistemlerini birbirine entegre etmemiz gerekiyor. Bu sorunları teker teker çözeceğiz. Ankara’nın hiçbir köyünde akmayan su ve açıktan akan kanalizasyon olmayacak. Yolları tamamlanmamış köy de kalmayacak. Bir de Ankara’da insanların aileleriyle gidebileceği yeşil alan sayısı çok yetersiz. Ama en önemlisi ülke ekonomisinin durumu malum, insanlar aç… Üretimi artıracak ve Ankaralıların bize gelen bütün sorunlarını çözmeye çalışacağız. Bunun için de işe ilk olarak sulu tarımı ve kırsal kalkınma projelerini uygulayarak başlıyoruz.

Mansur Yavaş’ın Özel Kalem Dergisi’ne verdiği röportajın tamamını derginin 122. sayısından okuyabilirsiniz. Mansur Yavaş’a yönelttiğimiz diğer soru başlıklarını aşağıda sıraladık.

  • Göreve başlar başlamaz bir şeffaflaşmaya gittiniz. Bunun amacı neydi ve nasıl geri dönüşler
    alıyorsunuz?
  • “Kırsal Kalkınma Projeniz” çiftçilerde heyecan uyandırdı. Bu projeye ilişkin detayları paylaşır
    mısınız? “Sözleşmeli Üretim” için çiftçiye vereceğiniz bir tarih var mı?
  • Bir röportajınızda Mavi Masa’ya en çok EGO ve ÖHO şoförlerinden şikâyet geldiğini belirtmiştiniz. Gelen şikayetlerle ilgili yurttaşlara hangi çözümleri sunacaksınız?
  • Gerçekleştirdiğiniz çalışmalar ve hayata geçirdiğiniz uygulamalarla 7’den 70’e tüm Ankara’ya hizmet götürüyorsunuz. Özellikle Ankara’daki öğrencilerin hayatını kolaylaştırmaya yönelik önemli adımlar attınız. Başkentte öğrenci olmayı ayrıcalıklı hâle getiren hizmetlerinizi anlatabilir misiniz?
BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler