Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TGRT Haber Televizyonu'nda İhlas Medya Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar'ın sorularını cevapladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TGRT Haber televizyonunda İhlas Medya Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar’ın sorularını cevapladı. Yeni Zelanda’daki cami saldırısının terör eyleminin bireysel olmadığını, örgütlü bir eylem olduğunu dile getirdi. Bunun yanı sıra Erdoğan bedelli askerlik ile ilgili konulara da değindi. Yurtdışında olanlarla yurt içinde olanların eşitlendiğinin, bedelin düşük olduğunun altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TGRT Haber televizyonunda İhlas Medya Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar’ın konuğu oldu ve sorularını cevapladı. Mabeyn Köşkü’nde yapılan yayında, gündeme dair açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendi partilerinden ayrılıp da diğer partilere geçmiş olan kişilerin 31 Mart’ta yapılan seçimden sonra tekrar partilerine geri dönmesinin mümkün olmayacağını dile getirdi.

“Bireysel bir terör eylemi değil”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Zelanda’da yaşanan üzücü olay ile ilgili, “Bu bireysel bir terör eylemi değil. Bu örgütlü bir terör eylemidir. Bu örgütlü terör eyleminin arkasında kimler var. Yönetim bize verdikleri söz çerçevesinde bunu meydana çıkartacaktır. Sayın Başbakan’ın yaptığı açıklamalar her yönüyle taktire şayandır. Bu işin acısını hissetmiştir” şeklinde açıklamalarda bulundu.

“Yeni Zelanda halkı insanlık dersi verdi”

Cami saldırısının bireysel bir terör eylemi olmadığını dile getiren Erdoğan, bu örgütün arkasında kimler olabileceğinin sorusunun cevaplanması gerektiğine dikkat çekti. “Halk bu konuda asla böyle bir ‘terör içindeki halk’ diye değerlendirilemez. Yeni Zelenda halkı insanlıktan nasibini almamış olanlara insanlık dersini vermiştir. Oradaki merasimler insani bir duruştur. Bu insani duruşu bir kenara koymamız mümkün değil. Yeni Zelenda halkına şahsım ve milletim adına kalbi şükranlarımı konuşmalarımda özellikle belirttim. Ama ortada bir gerçek var” diye konuştu.

“Haddini bil”

Erdoğan, Avusturalyalı senatörün yaptığı açıklama ile Kemal Kılıçdaroğlu’nun söylemlerinin benzer olduğunu söyledi. “Avustralya’da bir senatör ortaya çıkıyor, ahlaksızca, edepsizce bir açıklama yapıyor. Benzer açıklamayı da bu ülkede Bay Kemal yapıyor. Yaptığı konuşma, ‘İslam ülkelerinden kaynaklı terör’ diyor. Bir defa sen ‘İslam dünyasından kaynaklanan terör’ diyemezsin. Haddini bil. Zaten sen ezan okunduğunda düdük öttüren toplumun önde gidenlerindensin. Senin parti sözcünden kalkıp ‘bu düdükler polise karşı, ezana karşı değildir’ diyorsa normaldir senin böyle bir şey söylemen” açıklamalarında bulundu.

İnceleyin:  Samsun Büyükşehir Belediyesi hizmette hız kesmiyor

“AK Parti çürük çarık almaz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan siyaset işinin yoldan geçenlerle, çekirdekten gelenler arasındaki ayrımdan söz etti. Siyasetin zorluğuna değinen Erdoğan, parti değişikliği yapan siyasetçilere sert söylemlerde bulundu. “Yolda giderken siyasete bulaşmış olanları var. Çekirdekten bu işin içinden gelme olmak başka bir şey. Biz bu yola makam ve koltuk aşkı ile çıkmadık. Dolayısıyla gitmiş başka bir partiden aday olmuş, şöyle veya böyle, şunu bilecek bir defa, ‘seçimden sonra ben tekrar AK Parti saflarında yerimi alırım’ kusura bakma, AK Parti sizin gibi çürük çarık tipleri içine alacak parti değildir.” dedi.

“Bu bedel ta nerelerdeydi, düşürdük”

Erdoğan, Yeni Zelanda ve parti ile ilgili açıklamalar sonrasında bedelli askerliğin yüksek olduğuna dair gelen söylemlere de tepki gösterdi. Ücretlerin yüksek olmadığına değinen Erdoğan, konuşmasını şu cümlelerle sonlandırdı: “El insaf, Bu bedel ta nerelerdeydi, düşürdük, şuanda geldiği yer 5 bin Euro. Bu kadar harcamalar yapılacak. Ne zaman askere müracaat yapıyorsa o günün kuru üzerinden değerlendirilecek ama ücretler orada fiks olarak, TL olarak neye tekabül ediyorsa o parayı ödeyecek. Bunu yurt dışında olanlarla yurt içinde olanlara eşitledik”

Facebook Yorumları