Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yenikapı mitinginde açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yenikapı’da düzenlenen Cumhur İttifakının Büyük İstanbul Mitingi’nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yenikapı mitinginde konuştu. Erdoğan, dövizdeki artışa dikkat çekerek, finans sektörüne uyarılarda bulundu. Erdoğan, “Kalkıp da piyasadan dövizleri toplayıp ‘döviz yükselecek’ gibi provokatif eylemlerin içine giriyorsanız bunun bedelini çok ağır ödeyeceksiniz. Hepinizin kimliğini biliyoruz. Bu faturayı da bunlara ödeteceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yenikapı Meydanı’nda düzenlenen Cumhur İttifakının Büyük İstanbul Mitingi’nde kürsüye çıktı. Erdoğan, konuşmaya başlamadan önce, Kayahan’ın “Bizimkisi Bir Aşk Hikayesi” şarkısını, Yenikapı Meydanı’nı dolduran vatandaşlarla birlikte söyledi. Erdoğan, daha sonra gündemdeki konular ve yerel seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“İstanbul için tekrar Yenikapı”

Erdoğan, 15 Temmuz’dan sonra Yenikapı Meydanı’nda düzenlenen mitingi anımsatarak, sözlerine başladı. Erdoğan, “Yenikapı ruhu İstanbul’u fethedip bize emanet eden ruhun devamıdır. Bugün sayın Bahçeli ile AK Parti ve MHP’ye gönül veren kardeşlerimle işte bu İstanbul için bir kez daha Yenikapı’dayız. Şu anda aldığım resmi rakam 1 milyon 600 bin tek yürek oldu” dedi.

“İstanbul kıyamete kadar korunacak”

Türkiye’yi hedef gösteren herkesin Cumhur İttifakına saldırıda bulunmuş olduğunu anlatan Erdoğan, “Ne yaparlar yapsınlar boş. Biz milletimizle birlikte bir çağın kapanıp bir çağın açıldığı bu şehri kıyamete kadar bir İslam şehri, bir Türk şehri olarak korumaya devam edeceğiz. Bu şehir Fatih Sultan Mehmet’in emanetidir, Yavuz Sultan Selim’in göz bebeğidir, Sultan Abdülhamid’in namusudur, Gazi Mustafa Kemal’in son nefesidir, şehit Başbakan Adnan Menderes’in hayalidir, merhum Turgut Özal’ın rüyasıdır, Necmettin Erbakan hocamızın duasıdır” diye konuştu.

“5 koyun verin, kaybedip gelir”

İstanbul için 1994 yılından itibaren günümüze kadar sevgiyle hizmet ettiğini söyleyen Erdoğan, o günden bu güne yapılan yatırımları ve gelişmeleri anlatan videoyu yansıtıcı aracılığıyla mitinge katılanlara izlettirdi. Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) İstanbul, Ankara ve İzmir adaylarını eleştiren Erdoğan, “İstanbul’a aday gösterdiği kişi bir ilçenin belediye başkanı. Bizim şu anda belediye bakan adayımız yıllarca ülkemizde Ulaştırma Bakanlığı yapmış, İDO genel Müdürlüğü yapmış, Başbakanlık, Meclis Başkanlığı yapmış. İstanbul gibi bir şehre rastgele bir isim olamazı, o yüzden Binali Yıldırım kardeşimizi aday gösterdik. Bu şehirlere sıradan birileri olmaz ama Bay Kemal’in böyle bir yönetim kabiliyeti yok. İnanın 5 koyun verin kaybedip gelir” ifadelerinde bulundu.

İnceleyin:  Yeni Belediye Kanunu geliyor... Başkan, meclisin de başkanı olmayacak...

“Şehrin iki yakasında da haller kuracağız”

İstanbul ile ilgili projelerine dikkat çeken Erdoğan, şunları söyledi:
“Yaklaşık 6 katrilyon maliyeti olan Tuzla biyoteknoloji vadisini kuruyoruz. Burada antikordan aşıya, lensten kemoterapi ilacına kadar pek çok katma değerli ürün üretilecek. 20 bin kişiye doğrudan istihdam sağlanacak. Pendik’te 3.5 katrilyon maliyetle teknoloji geliştirme merkezi kuracağız. Girişimcilerin altyapı sorunlarını çözececeğiz. 1.5 katrilyon maliyeti olan teknoloji merkezi kuracağız. Şehrin iki yakasında birer tane sebze meyve, kuru gıda ve su ürünleri halleri kuracağız. Üreticilerin doğrudan perakendecilerle buluşmasıyla gıda fiyatlarının ve bundan kaynaklanan enflasyonu düşüreceğimiz inanıyorum. Bu halleri 600 trilyonluk yatırımla hayata geçireceğiz. Eyüpsultan Göktürk’te tarımsal teknoloji geliştirme merkezi kuracağız. Burada akademi, sertifikasyon merkezi, atölyeler ve mahalle tarlaları yer alacak.”

“Dev film platosu kuracağız”

Erdoğan, tarım dışında, Silivri’de jeotermal ve sağlık kampüsünü hayata geçireceklerini, sağlık ve turizm ile İstanbul’un daha değerli hale geleceğini vurguladı. Erdoğan, şunları kaydetti:
“Tarihi yarımadada restorasyon seferberliği başlatacağız. Atatürk Havalimanı millet bahçesi olacak. Buradaki 11 milyon metrekarelik millet bahçesi içinde dev bir fuar ve kongre merkezi oluşturuyoruz. Pendik’te de fuar ve kongre merkezini hayata geçireceğiz. Hedefimiz Avrupa’nın 50 milyon ziyaretçiye sahip fuar pazarında yüzde 10 pay alarak İstanbul’a 5 milyon ilave ziyaretçi getirmektir. İstanbul’a dev bir film platosu kuracağız. Film setleri, dekorlar, görsel sanatlar müzesi, sinemaları ile sektörün tüm ihtiyaçları karşılayacak. Hedef 500 milyon dolar film ihracatına ulaşacak bir plato kurmak”

“Yeni bir meydan kazandıracağız”

Konuşmasında İstanbul’un daha yeşil bir şehir haline gelmesini istediklerini vurgulayan Erdoğan, “İstanbul kuzeyinde yer alan ormanları şehrin içine almak için 20 koridor planladık. Vadi tabanlarında gerçekleştirilecek yeşil koridorlar bisiklet ve yaya akslarını içinde barındırmanın yanında afet anlarında toplanma mekanı olacak. 37 milyon metrekare yeşil alan kazandırıyoruz. İstanbul’da 25 yeni kent meydanı yapacağız. Avrupa yakasında 7, Asya’da 11 olmak üzere toplam 18 alanda seyir terasları oluşturacağız. Denize kıyışı olan 27 ilçemizde 170 kilometrelik kıyı şeridi kesintisiz düzenleyerek İstanbul halkının hizmetine sunacağız. 22 yeni müze, 18 kültür merkezi kuracağız. Sarayburnu’nda yolu yerin altına alarak şehrimize Gülhane parkı ile denizi birleştireceğiz. Artık orada yol Gülhane parkı ile Sarayburnu’nu bölmeyecek. Sahile kadar gelenlerin inme şansı olacak. Şehrimize yeşillikler içinde yeni bir meydan kazandıracağız” dedi.

İnceleyin:  BÜYÜKŞEHİR’LE DENİZ SEFASI

“Bedelini çok ağır ödeyeceksiniz”

Erdoğan, dövizdeki artışa ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Dövizi Türkiye’deki iş birlikçileri ile beraber tırmandırmaya çalışıyorlar. Bugün onlara sesleniyorum. Ey finans sektörü içinde olanlar. Kalkıp da piyasadan dövizleri toplayıp ‘döviz yükselecek’ gibi provokatif eylemlerin içine giriyorsanız bunun bedelini çok ağır ödeyeceksiniz. Seçimin arifesinde bu tür eylemlerin içine girenlere sesleniyorum. Hepinizin kimliğini biliyoruz. Hepinizin neler yaptığınızı biliyoruz. Biz paramıza sahip çıkacağız. Bizim paramız Türk lirası. Bu faturayı da bunlara ödeteceğiz.”

Facebook Yorumları