Ana SayfaTarımBodrum'dan tarımsal kalkınmada kooperatif hamlesi

Bodrum’dan tarımsal kalkınmada kooperatif hamlesi

Tarımsal kalkınmada kooperatif hamlesi yapan Bodrum Belediyesi ilk müracaatını gerçekleştirdi. Diğer yandan alım garantili üretim için de adım atıldı. 

MUĞLA – Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras tarafından başlatılan “Tarımsal Kalkınma” hamlesi üretici kooperatifleriyle gelişiyor. Bodrum’da düzenlenen I. Tarım Çalıştayı’nın sonuç bildirgesinde yer alan belediye destekli üretici kooperatifleri için ilk adım atıldı. Bodrum Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kuruluşu için ilk müracaat yapıldı.

Kooperatif hamlesi ile ilk müracaat 

Bodrum’da tarım ve turizm entegrasyonunu sağlamak amacıyla tarımsal kalkınma atağını başlatan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, yarımadanın bereketli topraklarında üreticiyi destekleyerek, tarım ekonomisini yeniden canlandırmak için gerekli inisiyatifleri harekete geçirdi. Bodrum Belediyesi, 2019 Aralık ayında Bodrum’da gerçekleştirilen 1. Tarım Çalıştayı’nın sonuç bildirgesini adım adım hayata geçiriyor. Karaova bölgesinin tarımsal üretimini geliştirmek amacıyla başlattığı sürecin en önemli adımı olan kooperatifler konusunda İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri ile koordineli bir şekilde çalışmaya başladı. Mumcular’da kurulan Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen toplantı sonunda, Bodrum Tarımsal Kalkınma Kooperatifi için ilk müracaat yapıldı.

İlk hedefleri arasında üretim desteği bulunuyor

Tarımsal Hizmetler Müdürü Deniz Kırmızı ev sahipliğinde ve koordinesinde gerçekleşen toplantıya, İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkililerinin yanı sıra, Karaova bölgesi muhtarları, Bodrum Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kurucu üyeleri Cesur Öncel, Erman Aras, Kemal Özyurt, Osman Oral ve bazı üreticiler katıldı. Toplantıda kooperatif kurucu üyelerinin belirlenmesi için gerekli kriterler, projeler ve yasal prosedürler konuşuldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın onayının ardından resmi olarak hayata geçecek olan Bodrum Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin ilk hedefleri arasında, yarımada genelini kapsayan üretim desteği, mandıra ve kurutma tesislerinin kurulmasıyla hayvansal ve bitkisel üretime geçilmesi gibi hususlar yer alıyor.

Alım garantili üretim süreci başlıyor

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin kurulması ile birlikte Bodrum’da alım garantili üretim sürecinin başlayacağını belirtti. Karaova’da üretilen ürünler için satış ofisleri kurulmasına destek vereceklerini kaydeden Başkan Aras, “Kırsalda üretilen ürünlerin kıyıda tüketimi konusunda Bodrum Otelciler Birliği (BODER) ve diğer turizm meslek örgütleriyle işbirliği yapacağız. Bodrum’un üretim alanını genişleterek üretimi teşvik etmek amacıyla faaliyet gösterecek olan üretici kooperatifimiz, Ata tohumlarının çoğaltılarak dağıtımı konusunda da kamu kurumları ile koordineli bir şekilde çalışacak. Bodrum üretecek, Bodrum kazanacak” diye konuştu.

Katma değeri yüksek endüstriyel ürünlere odaklanıldı

Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz da, Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nün Karaova’da başlattığı eğitim ve üretim çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini belirtti. Yılmaz, “Bir taraftan üreticiye eğitim ve danışmanlık hizmeti verirken diğer yandan da katma değeri yüksek endüstriyel ürünlerin üretimini artırmak için Etrim’de başlattığımız projeyi yaygınlaştırmak için çalışıyoruz. Kalkınma kooperatifimiz için resmi prosedürleri, önümüzdeki hafta tamamlayarak dosyaları İl Tarım Müdürlüğü’ne teslim edeceğiz. Böylece kuruluş süreci resmen başlamış olacak” dedi.

kooperatif hamlesi 3

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar