Ana SayfaDünyadanBrüksel’de Korona sosyo-ekonomik önlem ve destek paketi

Brüksel’de Korona sosyo-ekonomik önlem ve destek paketi

Belçika’da Korona sosyo-ekonomik önlem ve destek paketi, seçim sonrası geçici olarak oluşturulan koalisyon hükümeti tarafından yürürlüğe konuldu.

Belçika’nın başkenti Brüksel, aynı zamanda Avrupa Parlamentosu ve Komisyonu’nun yer alması nedeniyle Avrupa’nın başkenti sayılıyor. Belçika’nın karmaşık devlet yapısı içinde Brüksel hem bir bölge, hem 19 belediyeden oluşan bir başkent özelliği taşıyor. Resmi iki dili var. Bunlardan biri olan Fransızca nüfusun %60’ı tarafından konuşuluyor. Diğer resmi dil Flamanca’yı ise sadece %5’lik bir kesim anadili olarak kullanıyor. Ancak gelecekte iş bulma açısından Flaman şirketlerin ekonomik gücü ve eğitimin daha kaliteli olması nedeniyle pek çok ebeveyn çocuklarını Flaman okullarına gönderiyor. Kalan %30 ise dünyanın çeşitli dilleri. İngilizce, adı konmasa da sokakta üçüncü bir dil haline gelmiş bulunuyor. Brüksel’de 184 farklı milliyet mensubu vatandaş yaşıyor.

Belçika merkezi hükümeti ülke güvenliği, uluslararası ilişkiler ya da genel eğitim ve sağlık politikası gibi konularda tam yetkili olsa da, özellikle eğitim ve sağlık hizmetleri uygulama açısından bölgelerin yetki alanına giriyor. Korona krizi gibi bir durumda elbette merkezi hükümetin aldığı kararlar önem taşıyor.

Brükselde Korona sosyo ekonomik paket ozelkalem.com .tr 2
Brükselde Korona sosyo ekonomik paket-ozelkalem.com.tr

Ancak özellikle eğitim konusu dil bazında ayrıldığı için, Brüksel içinde de olsa Flamanca ve Fransızca konuşulan okuların kararları ayrı ayrı bakanlar tarafından alınıyor.  Örneğin okulların açılıp açılmaması, yıl sonu sınavlarının yapılıp yapılmaması, uzaktan eğitim ile müfredatın tamamlanıp tamamlanması gibi konularda her iki taraf, hatta okulların kendi şartlarına göre farklı hareket edebiliyor.

Ülke genelinde baktığınızda işin bir siyasi partiler boyutu var

Yetki ve sorumlulukların bu kadar dağınık olduğu bir ortamda, kaos yaşamamak mümkün değil gibi görünse de, herkes sorumluluk duygusuyla hareket ettiğinde ve sonuçlar şeffaf olarak değerlendirildiğinde bir sinerji yakalamak mümkün oluyor. Bunun için elbette tarafların sürekli birbiriyle iletişim halinde olmaları ve birlikte hareket etmeleri gerekiyor. Ülke genelinde baktığımızda işin bir de siyasi partiler boyutu var. Ulusal Güvenlik Konseyi bütün siyasi parti temsilcileriyle her hafta bir araya gelerek korona önlemlerini değerlendiriyor. Elbette dünyadaki bütün ülkelerin yaşayarak öğrendiği gibi, Belçika da kendi sistemiyle bu özel dönemde bir sınav veriyor. Ancak herkesin sesini duyurma imkanı olduğu söylenebilir.

Brüksel’de  gerçekleştirilen bazı ekonomi önlem ve destek faaliyetlerini Özelkalem Dergisi son sayısında görebilirsiniz.

Haber: Yüksel Çilingir – Brüksel

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla