Hamitler çöplüğü
Hamitler çöplüğü

Bursa’da şehir merkezinde kalan 13 mahalle ve 400 bin nüfusu çevreleyen kentin en büyük çöplüğü Hamitler Katı Atık Tesisleri, botanik park olacak. Proje için düğmeye basan Büyükşehir, mevcut çöplüğü ise kentin batı ve kuzeyinde iki noktaya taşınacak.

 

 

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, şehrin merkezinde kalan 13 mahalle ve 400 bin nüfusu çevreleyen kentin en büyük çöplüğü olan Hamitler Katı Atık Tesisleri’nin büyük bir botanik parka dönüştürüleceğini, burasının da şehrin batı ve kuzey kısmında iki noktaya taşınacağını ifade etti. Başkan Aktaş, Bursa’nın 2050 yılına kadar su sorunu yaşamaması için Çınarcık Barajı’nı 6 ay içinde tamamlanacağını da söyledi.

Hamitler çöplüğü Botanik park olacak

Dünya Çevre Günü münasebetiyle basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Alinur Aktaş, Hamitler’deki depolama tesisinin 30 yıllık kullanım süresinin 2027 yılında biteceğini, mevcut durumda yüzde 60 doluluk oranına rağmen buranın Botanik Parkı’na dönüştürüleceğini söyledi. Hamitler Depolama tesisinin 12-13 mahalle 350-400 bin nüfusu çevrelediğini anlatan Başkan  Aktaş, “Kentin batı ve kuzey noktalarında araştırma yaptık. Bundan sonra Hamitler Katı Atık Tesisleri botanik parka dönüşecek. Bu çalışmayı kısa sürede gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Hamitler çöplüğü 2
Hamitler çöplüğü 2

“29 düzensiz depolama alanının 25 i kapatıldı”

İnegöl Yenişehir ve İznik’in atıklarının bertaraf edildiği ve 2011 yılında faaliyete başlayan katı atık düzenleme sahasının 2040 yılına kadar kullanılmasının hedeflendiğini kaydeden Başkan Aktaş, “İnegöl’de düzenli depolamada mekanik ayırma biyolojik yakıt üretiminin tesisi ihale gerçekleştirilip çalışmalara başlandı. Ara istasyon ile İnegöl düzenli depolama sahasına giden atık yüzde 40 azalıp enerji üretimi gerçekleşecek. 130 milyon yatırım belediyeye külfet olmadan yüklenici tarafından yapılacak. Yenikent ve İnegöl’de metan gazından enerji elde ediliyor. 12,2 megavat elektrik üretimi gerçekleşme ile 60 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılamaktadır. Gelişigüzel atık dökülen ilçelerdeki düzensiz alanlar kapatılıyor. 29 düzensiz depolama alanının 25 i kapatıldı. 325 bin metrekare yeşil alan kazandırıldı. 4 dağ ilçesini de kapatacağız” dedi.

İnceleyin:  Altıeylül'de Okumayan Çocuk Kalmayacak

“9 ton atık tasarrufuyla 161 ağaç kurtardık”

2018 yılında bakanlık koordinasyonunda sıfır atık projesi kapsamında altyapı çalışmaları gerçekleştirildiğini ifade eden Aktaş, “2019 yılında sadece belediye binasında 9 ton atık tasarrufu ile 161 ağaç kurtarıldı. 7 ton plastik dönüşümü, 3 ton cam dönüşümü ile tasarruf sağlandı.  Belediye binamız Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından sıfır atık belgesiyle ödüllendirildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile protokolle çevre bilinçlendirme eğitimleri veriyoruz. 22 okulda 1100 öğrenciye eğitim verildi. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak hava kirliliğini önleme, gürültü kirliliğini önleme gibi projeleri hassasiyetle uyguluyoruz. Dere kenarlarına kaçak hafriyat dökümünün önüne geçmek için 28 hafriyat depolama sahası oluşturuldu. Çevre katliamına yol açanlar havadan karadan takip altına alındı” diye konuştu.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş 1
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş 1

“Bursa’yı 2050 yılına kadar su sıkıntısı çekmeyecek”

Su kaynaklarının tasarruflu kullanımına özen gösterdiklerini hatırlatan Aktaş, “DSİ verilerine göre yıllık kişi başı kullanılabilir su 1350 metreküp. Meteoroloji verilerine göre, 2019 sonbaharda geçen yıla göre yüzde 47 azaldı. Yağışlarda mevsim normali yüzde 53 azalma yaşandı. Bursa’da son 100 yılın en kurak beşinci yılını, son 75 yılın en sıcak mayıs ayını yaşadık. Bursa’nın merkez ve ilçelerinin su sıkıntısı çekmemesi için tüm kaynaklarımızı seferber ettik. Son bir yıldaki gerçekleşenlere ilaveten Bursa’yı 2050 yılında kesinlikle su sıkıntısı çekmeyecek şehir hâline getireceğiz. DSİ, Çınarcık Barajı ile ilgili hazırladığı projeleri 6 ayda bitirecek. Çınarcık Barajı’nın kapasitesi Doğancı ve Nilüfer Barajı’ndan çok fazla olacak. 2 yılda; Gemlik, Mudanya, Kurşunlu ve Küçükkumla, Akçalar Mustafakemalpaşa ve Nilüfer’de de 7 noktada 305 milyon liralık atık su arıtma tesisi açtık. Körfezdeki imalat çalışmalarıyla yerleşim yerlerinin atık suları arıtılıyor. Gemlik ve Mudanya’da denizin kirlenmesi engellenirken, Uluabat’ın korunması amaçlanıyor. İnegöl, Mustafakemalpaşa, Karacabey’de ihalesi tamamlanıp başlayacak çalışmalarla kayıp kaçak yüzde 50den yüzde 20ye düşecek. 400 milyon liralık altyapı yatırımı yapıyoruz” şeklinde konuştu.

İnceleyin:  Bursa'da bir yılda 22 bin fidan toprakla buluştu

 

“Tedbirlerimizi bugünden almak zorundayız”

 

Korona virüs salgını ile mayısta su tüketiminin yüzde 20 arttığını, yaz aylarında muhtemel susuzluk yaşamamak için altyapıya hız verdiklerini anlatan Başkan Aktaş, “Şehrin muhtelif noktalarında 50 su kuyusu açtık. 200 metre derinlikte saniyede 20 litre debiye sahip sağlıklı suya ulaşılırken, sorunsuz yaz geçirmek için çalışmalar kesintisiz sürüyor.  Yeter ki Bursa’da hiç bir hemşehrimizin su meselesi olmasın.  Nüfusumuz 3 milyona uaştı, hali hazırda 1 milyon 375 bin aboneye hizmet veriyoruz. Mevcut üretim yılda 154 milyon metreküp; tüketim 147 milyon metreküp. BUSKİ’de 889 bin metreküp kapasiteli 812 su deposu mevcut. Büyükşehir Belediyesi ile akıllı su yönetimine geçerek DSİ’nin belirlediği yüzde 25’in altında su kaybı yaşıyoruz. İçme yağmur suyu kanalizasyon yenilenmesiyle kayıp kaçak yüzde 20.48 olarak gerçekleşti. Bursalılar, su israfından kaçınarak gelecek nesiller için işbirliği içinde olmalı. Sorun yaşamamak için tedbirlerimizi bugünden almak zorundayız. Daha yeşil ve daha temiz Bursa için şehir genelinde atık yönetimi, iklim dostu yönetim, hava su toprak kalitesinin iyileştirilmesi, ağaçlandırma kampanyaları ve planlı şehirleşme açısından önemli çalışmalar, doğaya saygılı, tasarrufu esas alan anlayışı benimsiyoruz” dedi.

 

 

Facebook Yorumları