Bursa Büyükşehir Belediyesince hayata geçirilecek 80 milyon TL’lik Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES), kent trafiğini rahatlatacak.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, TEDES Projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Aktaş, 2018 yılı sonuna kadar Bursa’daki trafik meselesini yüzde 40 azaltmayı hedeflediklerini belirtti. Aktaş, “Her köşe başına görevli dikemeyiz. Ama 80 milyon liraya mal olacak Trafik Elektronik Denetleme Sistemi’ni hayata geçiriyoruz. Bu yıl 20 milyon lira yatırım yapacağız” dedi.

“Şikayetin başında trafik var”

Başkan Aktaş, kentsel dönüşüm konusunda 200’e yakın sitede yaşayanların mağdur olduğunu hatırlattı. Aktaş, kimsenin mağdur olmaması için tek tek inceleme yaptıklarını bu hafta Çevre ve Şehircilik Bakanı ile görüşeceğini bildirdi. Aktaş, yeni kavşak ve yatırımlarla trafik sorunun ortadan kaldırmayı hedeflediklerini kaydetti. Aktaş, 2019 yılında yapılacak seçimlere 15 aylık bir süreç olduğunu ifade etti. Başkanı Alinur Aktaş, “İnsanların şikayet ettiği bazı konular var. Bunların da başında trafik geliyor. Biz öyle iyileştirmeler yapmalıyız ki, insanlar bunları ciddi hissetmelidir. Normal şartlar altında 10 kilometrelik bir mesafeyi çok rahat bir seyirde 6-7 dakikada gelmeniz gerekiyor. Ancak onu yarım saatte geliyorsanız bir sıkıntı var demektir. Bizde bunu iyi seviyelere çekmeye çalışıyoruz. 6-7 dakika olmayabilir ama en azından 10 dakika olunması gerekiyor” diye konuştu.

“Ulaşım için üst düzey danışmanlık alıyoruz”

Toplu taşımada bile sıkıntıların olduğuna dikkat çeken Başkan Aktaş, “S plakalardan tutun da raylı sisteme, özel halk otobüslerinden minibüslere kadar birçok parametre var. Biz bununla ilgili üst düzey bir danışmanlık alıyoruz. Biz bir taraftan acil eylem planı uygularken, bir taraftan da 2019 vizyonunu ortaya koymaya çalışıyoruz. Bizim şu anda yaptığımız çalışmalar küçük dokunuşlardır. Bunlarla birlikte denetimleri daha da sıklaştıracağız. Ayrıca, Trafik Elektronik Denetleme Sistemi’nin (TEDES) kurulması gerekiyor. Bununla alakalı yapılması gereken yatırımın bedeli 80 milyon. Biz bunun 20 milyonluk kısmını bu yıl gerçekleştireceğiz. Mükemmel yollar ve kavşaklar yapabilirsiniz. Ancak kural ve kaidelere uyulmadığı sürece, hiçbir zaman 100’de 100 etki vermez. Bizim bunun için her cadde ve sokakta birilerini bekletmemiz mümkün değil. Ama kuracağımız bilimsel ve sistem yöntemleriyle çok rahat sağlayabiliriz” diye konuştu.

İnceleyin:  Yeni yılın ilk günü ulaşım ücretsiz

“Hedef yüzde 40 çözmek”

Hedeflerinin 2018 yılı sonuna kadar trafikteki keşmekeşliği yüzde 40 oranında çözmek olduğunu ifade eden Aktaş, “Yoğun olan saatleri daha iyi kullanarak şehrin trafiğini daha akıcı hale getirmek istiyoruz. Biz tedbirlerimizi almaz isek, örneğin Acemler’de bizleri daha yoğun ve sıkıntılı günler bekliyor. Hastane, stadyum, alışveriş merkezleri ve yeni konutları düşündüğünüzde içinden çıkılmayacak bir hal alabilir. Bursa’nın kavşaklarını ve şerit genişletmelerini ele aldık. Şehrin kör noktalarını ve sıkıntılı bölgelerini açmanın derdi içerisindeyiz” dedi.

Facebook Yorumları