Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, çevreyi kirletenlere esprili tepki göstermek amacıyla Porsuk Çayı kıyısına bank üzerinde oturmuş “Çekirdek Çitleyen Eşek” heykeli koydu.

Porsuk Çayı kıyısına Büyükşehir Belediyesi tarafından konulan bank üzerinde oturup “Çekirdek Çitleyen Eşek Heykeli”, Eskişehir’de ilgi çekti. Heykel, sosyal medyada da yoğun ilgi gördü.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesinden konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada yapıldı. Açıklamada, çevre duyarlılığı için Porsuk Çayı kenarına yeni bir heykel konulduğu belirtildi. Açıklamada, “Büyükşehir Belediyesi Porsuk Çayı ve çevresinin temizliğine dikkat çekmek amacıyla ‘Kovadan balık tutmak zorunda kalan dilenci’ heykelinden sonra yeni bir heykeli daha Porsuk kenarına yerleştirdi. Kabuklu yemişler yiyerek Porsuk ve çevresini kirletenler artık sahil kısmında ‘Çekirdek Çitleyen Eşek’ heykeli ile karşılaşacaklar. Yaz aylarında duyarlı Eskişehir halkından gelen şikayetler üzerine çevre temizliğine dikkat çekmek isteyen Büyükşehir Belediyesi, Eskişehir’in en önemli simgelerinden biri olan Porsuk’un temiz tutulması için Adalar Mevkii’ne ’Çekirdek Çitleyen Eşek’ heykeli yerleştirdi. Porsuk kenarında çekirdek çitleyerek kabuklarını yere atarken resmedilmiş karikatürize edilmiş heykel, vatandaşlar tarafından büyük beğeni topladı.”

“Mizahi açıdan dikkat çekmek istedik”

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, yıllar önce Porsuk Çayı’nın temiz tutulması amacıyla kovadan balık tutan dilenci heykelini hazırladıklarını söyledi. Büyükerşen, “Vatandaşlarımızın büyük bir bölümü Porsuk’un değerini bildiğinden bu konuda çok hassas davranıyor. Onlardan gelen şikayetler üzerine karikatürize edilmiş bu heykeli koyarak çevre temizliğine mizahi bir açıdan dikkat çekmek istedik” dedi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Kocaeli'de otobüsler 'nano teknoloji' ile temizleniyor