CHP’nin Eskişehir Büyükşehir, Odunpazarı ve Tepebaşı belediye başkanları, Ticaret Borsası’nı ziyaret etti. Başkanlar, yeni dönemde kırsal kalkınma ile ilgili konularda daha fazla destek olacaklarını belirttiler.

CHP’nin Eskişehir Büyükşehir, Odunpazarı ve Tepebaşı belediye başkanları, Ticaret Borsası’nı ziyaret ederek, yeni dönemde kırsal kalkınma ile ilgili konularda daha fazla destek olacaklarını belirttiler.

CHP’nin yeni dönemde de adayları olan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ve Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Ticaret Borsası’nı ziyaret etti. Başkanlara, CHP Milletvekilleri Jale Nur Süllü ve Utku Çakırözer de eşlik etti. Burada çiftçiler ile bir araya gelen başkanlar, yeni dönemde kırsal kalkınmaya çok fazla destek olacaklarını belirtti.

“Çiftçiye katkı sağlamaya devam edeceğiz”

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Belediye olarak her zaman üreticinin yanında olmaya, onlarla istişare yapmaya gayret ettiklerini belirtti. Ataç, bu konuda hiçbir siyasi beklentilerinin olmadığını kaydetti. Ataç, “Ülkemiz bir tarım diyarı olmasına rağmen, pazarda fiyatlar cep yakıyorsa ve üreticimiz emeğinin karşılığını tam anlamıyla alamıyorsa, bu işte büyük bir yanlışlık var demektir. Yanlış tarım politikaları yüzünden zor zamanlar geçiren üreticilerimize destek olmak için Cumhuriyet Sebze Hali’ni, Sakintepe Soğuk Hava Deposu’nu üreticilerimizin hizmetine sunduk. Tepebaşı Kırsal Kalkınma Kurulu’nun ve Ulusal Küçükbaş Konseyi’nin kurulmasına öncülük ettik. Bu sayede Eskişehir ve bölge üreticileri, ürünlerini piyasaya elverişli şartlar ile sunma imkanı buldu. Aldığımız geri dönüşlerden anlıyoruz ki güzel bir iş yapmışız. Tarımsal üreticilerin desteklenmesi konusunda Tepebaşı Belediyesi olarak elimizden geleni yapmaya ve çiftçilerimize katkı sağlamaya devam edeceğiz” dedi.

Eskişehir Büyükşehir, Tepebaşı ve Odunpazarı belediye başkanları, Ticaret Borsası’nda çiftçilerle bir araya geldi.

“Üreticiler ile sürekli temas içindeyiz”

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ise, bölgesinde kırsalda önemli projeler ürettiklerini ifade etti. 2014 yılında çıkan büyükşehir yasası ile belediyelerden kırsal alanda çalışma yapılmasının istendiğini anımsatan Kurt, Odunpazarı Belediyesinin sorumluluğuna 50 mahallenin ilave edildiğini hatırlattı. “Odunpazarı Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğümüz 5 yıl içerisinde çok önemli ve farklı yatırımlar yaptı” diyen Kurt, “Solucan Gübresi Tesisimiz kuruldu. Üreticiler ile sürekli temas içerisindeyiz. Son olarak Arı Köy Tesisimiz ile arıcılık eğitimleri veriyoruz. Eskişehir Ticaret Borsası ile ilişkilerimiz doğru bir şekilde ilerliyor. Birlikte üreterek, birlikte çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

İnceleyin:  Samsun'da Bafra Kapıyaka Festivali yoğun ilgi gördü

“Projelerimiz ile çiftçinin yüzünü güldürdük”   

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ise, kırsalda büyük projeler ile çiftçinin yüzünü güldürdüklerini anlattı. Büyükerşen,  “Köylerin kalkınmasına 1923 yılından itibaren çok önem verilmiştir. Ancak şimdi köylerimize baktığımızda durum hiç iç açıcı değil. Çiftçimiz desteklenmediği için köylerimiz perişan bir durumda. Ekilebilir araziler azalmış, genç nüfus kente göç etmiş. Bu yüzden de ülke olarak dışa bağımlı bir ülke durumuna geldik” ifadelerinde bulundu.

“Hemşehrilerimiz rahat bir nefes alacak”

Eskişehir’de tarım politikasını geliştirmek adına önemli çalışmalar yaptıklarını dile getiren Büyükerşen, şunları söyledi: “Sakarya Vadisinde İpek böcekçiliğini geliştirmek için çalışmalar gerçekleştirdik. Koza Birlik ile işbirliği yaparak dut ağacı ve fidanları dağıttık. Oluşturulan kooperatifler ile Park Bahçeler Tesislerimizde fidan ve fide yetiştirdik. 2019 yılında da bu desteklerimiz artarak devam edecek. Sarıcakaya ve Mihalgazi tarıma 4 mevsim uygun ilçelerimiz. Buralar başta olmak üzere tüm ilçelerimize bu projelerimizi yayacağız. Ayrıca Bozan’da başladığımız hayvancılığı destekleme projelerimize yenilerini ekleyeceğiz. Kısacası kırsalda yaşayan hemşerilerimiz desteklerimiz ile rahat bir nefes alacak, tekrar üretir hale gelecek.”

Facebook Yorumları