Millet İttifakı’nın CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nde esnafla bir araya geldi.

CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, kentin turizm şehri olması gerekirken bundan çok az pay aldığını belirterek, turizmi Bursa’nın gündemine alacaklarını kaydetti.

Millet İttifakı’nın CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nde esnafla bir araya geldi. Bozbey’e, CHP Osmangazi Belediye Başkan Adayı Erkan Aydın da eşlik etti. Bozbey daha sonra Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği Yönetimi ve Koza Han esnafıyla kahvaltıda bir araya geldi. Esnafla fikir alışverişinde bulunan Bozbey, sorunlarını dinledi. Bozbey, yaşanan sorunların giderilmesi için bir üst kurul oluşturulacağını belirterek, ortak akılla alınacak kararların burada uygulanacağını dile getirdi.

“Esnafın gelirlerini arttırmayı hedefliyoruz”

Bursa’nın turizm kenti olması gerekirken maalesef turizmden çok düşük pay aldığına dikkat çeken Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey, “Bu, esnafımıza olumsuz olarak yansıyor. Turizmi, Bursa’nın gündemine alacağız. 31 Mart’tan itibaren Bursa turizm kenti olma konusunda önemli bir yola girmiş olacak. Çarşı esnafının gelirlerini yükseltmeyi hedeflerken, çarşının bir düzen içinde yönetilmesini de arzu ediyoruz. Bu konuda ilgili paydaşlarla birlikte bir üst yönetim kurup, bu bölgeyi nitelikli hale getirmemiz mümkün. Anıtlar Kurulu’yla görüşüp, ruhsat sorununu da çözmeliyiz” dedi.

“Heykel’in mutlaka yayalaştırılması gerekiyor”

Heykel’in mutlaka yayalaştırılması gerektiğini vurgulayan Mustafa Bozbey, “Heykel’i yayalaştırarak, altını yol, üstünü turist otobüslerinin de faydalanabileceği bir otopark haline getirmeliyiz. Böyle bir projemiz var. Biz böylece, turiste serbest zaman vererek alışveriş yapma imkanı sunabiliriz. Bu sayede esnafın da geliri artacak. Yeni istihdam alanları yaratılarak vatandaşın da yüzü gülecek. Tarihi mekanlarımızın önünde set gibi duran ve tarihi kimliğimizi engelleyen yapılarla ilgili mutlaka bir program yapıp, belirli bir süre içinde bunları kaldırmamız gerekiyor. Hedefimiz bu. Şehirlerin yarıştığı bir dünyada Bursa’nın, turizmden aldığı payın düşük olması gerçekten üzüntü verici. 31 Mart’tan sonra bütün Bursa, çarşı esnafı, herkes gülümseyecek” diye konuştu.

İnceleyin:  İYİ Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı: Mansur Yavaş'ı destekleyeceğiz

“Tarihi mekanların kıymeti bilinmiyor”

Bursa’nın tarihi mekanlarının kıymetinin bilinmediğini ve açığa çıkarılamadığını vurgulayan Mustafa Bozbey, etkin bir çalışma ve iyi bir tanıtımla Bursa’ya gelen turistlerin kaldıkları gün sayısını artıracaklarını ifade etti. Bozbey, “Esnafımız buna hazır. Hizmet üreten, hizmet sektöründe çalışan herkesi eğitime alarak, ortak konuşma dili ve giyim düzeni oluşturmalıyız” ifadelerinde bulundu.

Aktaş’ın seçim çadırına ziyaret

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, AK Parti’nin Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Alinur Aktaş’ın Orhangazi Parkı’ndaki seçim çadırını da ziyaret etti. Bozbey, çalışanlara kolaylıklar diledi.

Facebook Yorumları